Na terenach rolniczych coraz częściej widać ogromne plantacje, które malowniczo wyglądają, ale dają również wysokiej jakości ziarno oraz paszę. Zmieniające się warunki atmosferyczne, gorące lub deszczowe lata sprawiają, że uprawy stają się coraz trudniejsze i pojawia się wiele nowych pytań, jak maksymalnie wykorzystać dobrodziejstwo plonów. Producenci kukurydzy liczą na dojrzałe ziarna, kiedy więc najlepiej kosić kukurydzę?

Jaki jest najlepszy termin na ścinanie kukurydzy?

Jedno jest pewne, kukurydza jest dziś popularna wśród rolników. To roślina, która, aby wykiełkować, potrzebuje dość wysokiej temperatury, jest ciepłolubna. Jednak z drugiej strony szybko adaptuje się do warunków w danym miejscu, więc sprawdza się jako uprawa w naszym zmiennym klimacie. Ma mniejsze wymagania niż inne zboża, na przykład co do wilgotności i rodzaju ziemi. Znaczenie ma za to gęstość wysiewu, którą należy dostosować do typu gleby oraz nie lubi zbitej ziemi. Dlatego również zbiór kukurydzy powinien być dokładnie zaplanowany i przemyślany, z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu. Jeśli brakuje takiego na stanie, warto skorzystać z usług firm takich jak Mardom, które oferują wysokiej jakości usługi rolnicze klientom zainteresowanym zbiorem zbóż. Dzięki temu, uzgadniając termin i współpracując z firmą koszącą zboże, mamy pewność, że zbiór zostanie przeprowadzony poprawnie oraz w odpowiednim czasie.

Kukurydza na ziarno dojrzewa na przełomie września i października. Przy sprzyjających warunkach pogodowych zbiór kukurydzy na kiszonkę zacząć można już na początku września. Trzeba mieć jednak świadomość, że termin ten jest dość umowny i zależy od gatunku, wilgotności, grubości osadki kolbowej, które mogą przyspieszać lub spowalniać dojrzewanie ziaren. Dlatego, zanim rozpocznie się zbiór, należy obserwować plantację i przyglądać się kolbom.

Jak rozpoznać, że kukurydza jest gotowa do ścięcia i czym ją kosić?

O momencie zbioru kukurydzy na kiszonkę lub na ziarna decyduje często nie tylko termin w kalendarzu, ale przede wszystkim stan roślin, a konkretnie zawartość suchej masy. W przypadku kiszonki powinna mieścić się gdzieś między 30 a 35%. W celu określenia idealnego momentu należy kolbę przełamać na pół i sprawdzić położenie linii mlecznej. Najlepiej, jeśli dostrzeżemy ją w 1/3 odległości od ziarniaka. Dlaczego ma to takie znaczenie? Ponieważ zbyt sucha kukurydza jest trudna do rozdrobnienia, trudniej rozpocząć proces fermentacji, mogą rozwijać się w niej bakterie i przez to stwarzać zagrożenie dla zwierząt. Kukurydza na ziarna jest dojrzała, gdy na dolnej stronie ziarniaka zauważyć można czarną kropkę. Zbiór takiej kukurydzy można rozpocząć około dwóch tygodni po jej zaobserwowaniu.

Ważna jest też wysokość ścinania łodyg, która w dużej mierze zależy od jakości kukurydzy, ale i panującej aktualnie pogody. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, należy powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie. Specjaliści dokonają niezbędnych analiz i dobiorą najlepsze maszyny do koszenia. Do zbioru w zależności od przeznaczenia kukurydzy wykorzystywane są sieczkarnie lub kombajny z odpowiednimi przystawkami. Korzystając z pomocy przedsiębiorstwa usługowych, mamy pewność, że sprzęt do żniw będzie sprawny i bez problemu zbierze kukurydzę z całego pola.