Beton to jeden z głównych materiałów wykorzystywanych w branży budowlanej. Stosuje się go w trakcie stawiania rozmaitych obiektów. Producenci i sprzedawcy materiałów budowlanych oferują różnego typu betony. Zazwyczaj do ich wytworzenia wykorzystuje się kruszywo budowlane, cement oraz wodę. Jednak mieszanka ta może zawierać też inne składniki. Z czego składa się beton i jakie wyróżnia się jego klasy?

Z jakich materiałów powstaje beton?

Beton stanowi jeden z najważniejszych materiałów budowlanych. Bez niego trudno wyobrazić sobie budowę domów, biurowców, dróg i innych obiektów. Najczęściej do produkcji betonu wykorzystuje się między innymi piasek, cement oraz wodę. Jednak mówiąc bardziej specjalistycznie, w skład betonu wchodzi:

  • kruszywo,
  • spoiwo,
  • dodatki i domieszki,
  • woda zarobowa.

Kruszywo wykorzystywane do wytwarzania betonu może być naturalne, sztuczne lub specjalne. Dość często wykorzystuje się piasek, żwir czy keramzyt. Składniki te nadają odpowiedni ciężar objętościowy mieszance, a dodatkowo mają pozytywny wpływ na takie parametry jak wodoszczelność oraz odporność na działanie mrozu. Spoiwem stosowanym do produkcji betonu najczęściej jest cement. Tym mianem określa się wypalone surowce mineralne wraz z domieszką gipsu. Składnik ten jest odpowiedzialny za wiązanie betonu. Mieszanki mogą również zawierać rozmaite dodatkowe składniki. Ich celem jest nadanie betonowi określonych właściwości. W tym celu używa się np. pyłów krzemionkowych czy też mineralnych wypełniaczy. Ostatnim istotnym elementem każdego betonu jest woda zarobowa. Ważne jest to, aby spełniała ona określone normy. W innym wypadku trwałość i inne parametry mieszanki mogą być nieodpowiednie.

Jakie są klasy wytrzymałości betonu?

Nie każdy beton jest taki sam. Wyróżnia się rozmaite mieszanki, które różnią się od siebie poszczególnymi parametrami, a także właściwościami. Co więcej, mogą mieć także różną konsystencję. Wpływ na to wszystko mają zastosowane składniki podczas produkcji oraz ich proporcje. Jak zaznacza fachowiec z firmy Karo Beton z Głoskowa w województwie mazowieckim, beton może mieć też różnorodne klasy wytrzymałości. Tym mianem określa się jego wartość na ściskanie. Wspomniana wytwórnia betonu oferuje swoim klientom mieszanki o klasie od B5 do B37. W przypadku betonu o klasie wytrzymałości B37 mieszanka odporna jest na ściskanie wynoszące 37 MPa.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że klasa wytrzymałości betonu to parametr mówiący też o rodzaju mieszanki. Na rynku dostępny jest beton lekki, zwykły oraz ciężki. Trzeba też dodać, że coraz częściej można spotkać się z Eurokodami. Zgodnie z nimi beton B37 to ta sama mieszanka co C30/37. Litera „C” to oznaczenie stosowane w przypadku mieszanek zwykłych i ciężkich, natomiast w przypadku betonów lekkich używa się oznaczenia „LC”. Wspomniane oznaczenia stosowane są do określania wytrzymałościowych parametrów wszystkich typów betonu.