Remont domu związany jest z wieloma rozmaitymi pracami wykończeniowymi. Jedną z najczęściej wykonywanych jest montaż podwieszanego sufitu. Na ten wariant decydujemy się głównie ze względów estetycznych, ponieważ taki sufit może zamaskować niedoskonałości znajdujące się w górnej części pomieszczenia. Mowa tu np. o rurach wodno-kanalizacyjnych. Zobacz, jak przebiega montowanie sufitu podwieszanego.

Montaż sufitu podwieszanego – jak przebiega?

Pierwszym krokiem podobnie jak w większości prac remontowych jest przygotowanie. Polega ono przede wszystkim na zakupie niezbędnych części do montażu sufitu. Zatem powinniśmy kupić płyty kartonowo-gipsowe, profile, wieszaki, łączniki poprzeczne, wkręty, kołki rozporowe, masę szpachlową, ołówek, miarę, poziomicę, preparat gruntujący, siatkę spoinową i zbrojącą, a w przypadku ocieplania sufitu wełnę mineralną. Mając wszystkie niezbędne materiały i narzędzia, można przejść do realizacji prac montażowych. W pierwszej kolejności musimy wyznaczyć poziom sufitu. Czynność tę określa się jako trasowanie. Aby odpowiednio wyznaczyć poziom sufitu, wystarczy zaznaczyć docelowy punkt sufitu na wszystkich ścianach za pomocą np. poziomicy. Kolejnym etapem prac jest przymocowanie przyściennych profili. Profile mocuje się zgodnie z liniami na ścianach, które należy zrobić nieco wcześniej. Do montażu profili łączeniowych wykorzystuje się kołki rozporowe, które rozstawia się mniej więcej co 60 cm.

Następnym krokiem przy montażu podwieszanego sufitu jest wyznaczenie miejsc, gdzie znajdować się będą wieszaki i profile główne. Najpierw na suficie wyznacza się linie dla profili, a potem na niej określa się punkty dla wieszaków. Wieszaki zwykle znajdują się w rozstawieniu około 60 cm i montuje się je zgodnie z kierunkiem padania światła w danym pomieszczeniu. Gdy linie są już wyznaczone, można przejść do zamocowania profili głównych. W tym celu konieczne jest zamontowanie do stropu kołków i wieszaków, ponieważ to na nich zostanie podwieszona konstrukcja sufitu. Profile główne należy zamontować starannie, ponieważ są one odpowiedzialne za utrzymanie ciężaru podwieszanego sufitu. Końcówki profili głównych opiera się na profilach przyściennych, a za pomocą stalowych prętów mocuje się je na wieszakach.

Potem przychodzi kolej na montaż profili nośnych. Ich końcówki wsuwa się w profile przyścienne, a następnie przykręca do profili głównych. Przy ich mocowaniu trzeba pamiętać o zachowaniu poziomu, a potem je połączyć ze sobą. Gdy konstrukcja jest już gotowa, można przejść do zamocowania płyt. Montaż płyt kartonowo-gipsowych rozpoczyna się od jednego z rogów. Potem układa się kolejne płyty, a na samym końcu przykręca się je do profili. W tym celu używa się wkrętów. Ostatnią czynnością jest szpachlowanie spoin między poszczególnymi płytami i ewentualne malowanie sufitu.

Dlaczego warto zdecydować się na podwieszany sufit?

Na podwieszane sufity decyduje się coraz więcej osób, za czym stoją między innymi ich ciekawe walory estetyczne. Ekspert z firmy remontowej Nazar Melnychuk ze Szczecina zaznacza, że takie sufity nieco obniżają pomieszczenie, jednakże dzięki temu możemy zakryć rury od rozmaitych instalacji, które przebiegają pod sufitem, czy też rozmaite elementy konstrukcyjne. Poza tym w ten sposób możemy zakryć wszelkie niedoskonałości sufitu i ścian. Dzięki sufitom podwieszanym bez większych problemów można wykonać oświetlenie punktowe w danym pomieszczeniu, a instalacja będzie znajdować się między stropem a sufitem podwieszanym, dzięki czemu zachowamy estetykę. Warto też dodać, że sufity podwieszane są także dobrym zabezpieczeniem stropu przed działaniem ognia.

Nazar Melnychuk to ekspert w zakresie remontów i budowy. W swojej firmie wykonuje zarówno generalne remonty, jak i wykończenia wnętrz. Firma oferuje usługi związane nie tylko z montaże sufitów podwieszanych, ale także ze stawianiem ścianek działowych, układaniem płytek na podłodze i ścianach oraz białym montażem, co obejmuje podłączanie elementów ceramiki i armatury sanitarnej, takich jak wanny czy brodziki. Ponadto Nazar Melnychuk zajmuje się wykańczaniem ścian poprzez kładzenie gładzi szpachlowych, malowanie oraz tynkowanie dekoracyjne.