Transport kruszyw to jednak z usług oferowanych przez wyspecjalizowane firmy budowlane i transportowe. Aby móc wykonywać tego typu operacje, firma posiadać musi odpowiednie zezwolenia oraz dostosowane do tego pojazdy. Zobacz, jak przebiega ten proces oraz jakie rodzaje pojazdów stosuje się przy transporcie kruszywa. Sprawdź, jak wybrać odpowiednią firmę transportową.

Środki transportu – czym przewożone są kruszywa?

Kruszywa budowlane zgodnie z zaleceniami transportowane są naczepami typu wywrotka. Standardowym zestawem służącym do transportu materiałów sypkich jest ciągnik siodłowy oraz naczepa samowyładowcza wyposażona w trzy osie.

Ciągniki siodłowe to pojazdy, przystosowane do ciągnienia pojazdów, które nie posiadają własnego napędu, czyli naczep. To pojazdy uniwersalne, do który przewoźnik dołączać może różnego rodzaju, naczepy w zależności od potrzeb transportowych. Bezpieczne połączenie ciągnika z naczepą możliwe jest dzięki możliwości montażu do ramy nośnej pojazdu specjalnego zaczepu, który nazywamy siodłem.

Ciągniki można podzielić ze względu na ilość osi – wyróżniamy więc ciągniki siodłowe dwu- i trzyosiowe. Na polskich drogach zazwyczaj stosowane są pojazdy dwuosiowe, przystosowane do ciągnienia naczep ze standardowymi ładunkami, które nie wymagają dodatkowych napędów i mocy. Ciągnik siodłowy ciągnący naczepy wywrotki, oprócz standardowego wyposażenia, posiadać także układ hydrauliczny, który służy do podnoszenia skrzyni ładunkowej.

Standardowa naczepa wywrotka posiada konstrukcję stalową, a jej skrzynia ładunkowa wykonana może być ze stali lub aluminium – w zależności od typu przewożonego ładunku. Wywrotki stalowe odporne są na uszkodzenia mechaniczne, dlaczego doskonale sprawdzają się przy transporcie kruszywa o dużej frakcji – powyżej 150 mm. Do materiałów sypkich o drobnej frakcji, przeważnie od 0 do 150 mm stosuje się zazwyczaj wywrotki wykonane z aluminium, których zaletą jest niska masa własna. Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym naczepy powinny być osłonięte plandeką.

Współcześnie stosowane przez wyspecjalizowane firmy, takie jak Spb Krzysztof Traczyński, pojazdy są w stanie załadować ok. 25 tonu materiału, co pozwala na szybką realizację nawet bardzo dużych zleceń.

Transport kruszywa budowlanego

Proces transportu kruszywa składa się z trzech etapów: załadunku, przewozu do miejsca docelowego oraz rozładunku. Bardzo ważna jest tu odpowiednia logistyka, dlatego transport kruszywa warto powierzać firmom, posiadającym duże doświadczenie w tym temacie.

Zamawiając materiał u dostawcy kruszywa klient wskazuje rodzaj materiału oraz jego frakcję. Wybór odpowiedniej firmy transportowej może być zarówno po stronie klienta, jak i sprzedającego – w zależności od warunków umowy. Do ustaleniu szczegółów zleca się transport odpowiedniemu przewoźnikowi, który zobowiązany jest profesjonalnie zrealizować dostawę.

Do zadań firmy zajmującej się transportem kruszywa należy więc:

  • dobór odpowiedniego pojazdu transportowego,
  • odpowiedni załadunek towaru,
  • zważenie pojazdu wraz z ładunkiem,
  • bezpieczny transport kruszywa zgodnie z przepisami ruchu drogowego,
  • rozładunek kruszywa w miejscu wskazanym przez klienta, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa,
  • potwierdzenie zrealizowania zlecenia odpowiednią dokumentacją.

Na każdym z etapów zlecenia niedoświadczony transporter może popełnić błędy, dlatego warto powierzyć to zadanie firmie, która posiada odpowiedni sprzęt, wykwalifikowany personel, oraz odpowiednią praktykę w realizacji transportu kruszywa.