Projektowanie konstrukcji stalowych jest takim typem budownictwa, w którym wymagana jest niezwykła precyzja oraz ścisłość. Popełnienie nawet najdrobniejszego błędu w obliczeniach nie powinno mieć w ogóle miejsca, gdyż może przyczynić się nawet do katastrofy budowlanej. Na czym zatem polega projektowanie konstrukcji stalowych i jakie ich rodzaje można wyróżnić?

Jak wygląda projektowanie konstrukcji stalowych?

Projektowanie konstrukcji stalowych dzieli się na kilka etapów. Żaden z nich nie może zostać pominięty, gdyż wszystkie mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia efektu końcowego, który będzie dokładnym odzwierciedleniem projektu. Etapy te to projektowanie, sprecyzowanie układów statycznych, oszacowanie obciążeń, jakie mogą wystąpić, przewidywanie oraz obliczenie siły wewnętrznej oraz pomieszczeń, zebranie wymiarów jak też przygotowanie raportu technicznego oraz rysunków. Dopiero po uzgodnieniu wszystkich tych informacji i danych zespół inżynierów, jak Grupa Projektowa Novi-Pro, ustala, w jaki sposób pracują obciążenia i jak oddziałują na każdy element konstrukcji oraz zajmuje się wyliczeniem ogólnych sił wewnętrznych. Zbieranie wymiarów powinno odbywać się na podstawie ustalonych, zgodnie z przepisami budowlanymi, wymagań. Jeśli podczas kontroli okaże się, że tak nie jest, wówczas inżynierowie są zobowiązania do dokonania korekty, zgodnie z zaleceniami. Na koniec pozostaje wykonanie opisu technicznego oraz specjalistycznych i precyzyjnych rysunków.

Novi-Pro to specjaliści, którzy zajmują się realizacją projektów obiektów przemysłowych, ale także budynków użyteczności publicznej, jak teatry czy kościoły. Są to konstrukcje wykonane nie tylko ze stali, ale też z drewna czy z żelbetonu. Inżynierowie rozwiązują problemy konstrukcyjne, dokonują trudnych analiz projektowych przy użyciu nowoczesnych metod oraz wykonują złożone modele statystyczne, które symulują rzeczywistą pracę projektowanej konstrukcji. Wykonują także obliczenia sejsmiczne, niezwykle ważne przy projektowaniu dużych i wysokich obiektów.

Podział konstrukcji stalowych

Mówiąc najkrócej, konstrukcje stalowe to obiekty budowlane, których główne elementy nośne są zbudowane z stali. Mogą one także stanowić zespoły bądź stalowe systemy modułowe. Zalicza się do nich magazyny czy hale produkcyjne. Wyróżnić można kilka rodzajów konstrukcji stalowych. Szkielety prętowe, które są wykorzystywane do budowy dużych hal, wieżowców i budynków o dużej poprzecznej rozpiętości, jak też do budowy konstrukcji dachów. Szkielety prętowo-cięgnowe, cechujące się dużą wytrzymałością i estetycznym wyglądem, są stosowane podczas budowy mostów wiszących czy stadionów, a także obiektów o dużych przeszkleniach. Zaś stalowe konstrukcje powierzchniowe są wykonane ze spawanych stalowych blach i najczęściej stosowane do budowy zbiorników na materiały płynne.

By konstrukcje stalowe były trwałe, mocne, a przede wszystkim bezpieczne, powinny być zaprojektowane przez ekspertów, fachowców zajmujących się precyzyjnymi obliczeniami oraz analizami, które pozwolą na stworzenie precyzyjnego projektu, na bazie którego może powstać konkretny budynek.