Każdy, kto chciałby mieć swój własny, indywidualnie zaprojektowany dom przechodzi przez kilka ważnych kroków w trakcie realizacji tego marzenia. Niezależnie od tego ile zajmuje jego wybudowanie, bardzo istotne jest, aby kształt, możliwości poruszania się, ilość pokojów zgadzały się z życzeniem jego mieszkańców i były funkcjonalne. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, jeśli planujesz budowę domu.

Projekt domu – od czego zacząć?

Na początku trudno jest sobie wyobrazić, że w całkiem niedługim czasie, z pomocą profesjonalistów i dobrych doradców można zbudować dom, który będzie satysfakcjonował wyobrażenia właściciela. Nie jest jednak łatwo połączyć wszystkie aspekty razem, aby osiągnąć oczekiwany efekt. Każda spontaniczna, czy nieprzemyślana decyzja, będzie miała widoczne skutki, które wpłyną na strukturę konstruowanej nieruchomości. Najwyższej jakości efekty osiągnie się zatem we współpracy z doświadczoną ekipą i podejmując decyzje w racjonalny i przemyślany sposób.

Proces budowy domu wiąże się w początkowym etapie z uregulowaniem pozwoleń na budowę, dopilnowaniem, aby wszystkie wymagane dokumenty znalazły się na miejscu. Kolejnym niezmiernie ważnym punktem będzie kosztorys, czyli finansowe plany nieruchomości. Określenie granic pieniężnych oraz jasne i rzeczywiste rozplanowanie kosztów, jakie przyniesie budowa, jest kluczowym elementem.

W tym etapie inwestorowi czy właścicielowi przyszłej nieruchomości powinien towarzyszyć doświadczony projektant. Prostym i racjonalnym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do biura projektowo kosztorysowego. Usługi w tym zakresie proponuje Pracownia architektoniczno-konstrukcyjna Vinci, oferująca swoją pracę na terenie całego kraju. Firma zajmuje się nie tylko określeniem pierwotnej koncepcji, ale towarzyszy klientowi przez cały proces budowy.

Jak pomaga wykonanie wizualizacji projektu?

Zanim projekt wykonawczy zostanie wdrożony, musi być zaakceptowany. W tym momencie pomoc doświadczonego architekta jest nieprzeceniona. Można dzięki jego wsparciu zaoszczędzić wiele czasu, które spędziłoby się na poszukiwania i znalezienie właściwego rozwiązania. Architekt, który wielokrotnie planował przestrzeń mieszkalną i stworzył wiele projektów domów, będzie miał wiedzę, która znacznie ułatwi proces znalezienia najlepszego rozplanowania pomieszczeń w domu.

Nie każdy, kto zgłasza się do biura architektonicznego, jest w stanie wyobrazić sobie ostateczną formę wykonanego projektu, aby odszyfrować zapiski na planie budowy. Jest to jeden z powodów, dla których warto wykonać wizualizację projektu w 3D. Pozwala to na bardziej rzeczywiste odniesienie się do przyszłych rezultatów prac budowlanych.

Rozsądnie jest dać sobie czas i pozwolić przemyśleć, czy na pewno proponowana forma planu spełnia oczekiwania wszystkich domowników i czy pozwala na swobodne korzystanie z przestrzeni domowej. Zobaczenie przewidywanych rezultatów w formie rzeczywistej jest najprostszym sposobem na wyobrażenie sobie domu, który będzie w gotowym stanie użytkowym. Umożliwia to także zauważenie tych fragmentów, które mogą być ulepszone i jeszcze lepiej dostosowane do codziennego użytku.

Doświadczony projektant po przedstawieniu wizualizacji i konsultacji z klientem wdraża poprawki i udoskonalenia. Zapoznanie się z wizualizacją pomaga w zdaniu sobie sprawy, jaką ostateczną formę będą miały obecne działania projektowo-budowlane. Wizualizacje projektów w 3D jest narzędziem, które znacznie ułatwia pracę i pomaga w komunikacji właściciela inwestycji, projektanta i ekipy budowlanej.