Dachówka ceramiczna, mimo że jest dość drogim materiałem, chętnie wykorzystywana jest do tworzenia dachów. Jednak by takie pokrycie dachowe przez długie lata spełniało swoją funkcję, konieczne jest odpowiednie jego ułożenie. Nieprawidłowe zamocowanie dachówek może prowadzić do napraw dachu, a nawet wymiany pokrycia. Jednak zanim ułoży się dachówki, należy właściwie przygotować i zaizolować dach.

W jaki sposób izoluje się dach przed położeniem dachówek ceramicznych?

Zanim możliwe będzie położenie dachówek, wpierw musimy odpowiednio przygotować powierzchnię. Pierwszym krokiem w tym celu jest wykonanie izolacji dachu. Dekarze czynność tą rozpoczynają od ułożenia folii wstępnego krycia lub wykonania sztywnego poszycia, które robi się z płyt lub desek. Następnie na to nakłada się izolację z papy. Jeśli zdecydowaliśmy się na układanie folii, należy pamiętać, że kładzenie jej zaczyna się od dołu połaci. Następnie folię rozwija się wzdłuż okapu i przytwierdza do krokwi za pomocą zszywek. Z kolei górny pas musi zachodzić na dolny, a zakład powinien mieć szerokość około 15 cm. Konieczne jest także przybicie kontrłat do krokwi. Ich zadaniem jest mocowanie folii oraz wydzielenie przestrzeni powietrznej, która jest konieczna do wietrzenia połaci dachu. Do kontrłat przybija się łatwy w sposób prostopadły. To na nich będą opierały się dachówki.

Jeśli wykonuje się montaż papy na sztywnym poszyciu, wówczas przydatne są płyty OSB, deski lub sklejki wodoodporne. Elementy te przybija się do krokwi, a na nich układa się izolację z papy. Papa rozkładana jest w ten sam sposób co folia. Jeżeli używamy folii wysoko paroprzepuszczalnej, to wystarczy zostawić jedną szczelinę wentylacyjną, która powinna znajdować się między kontrlatami a pokryciem. Natomiast w przypadku stosowania nisko paroprzepuszczalnej folii lub wykona się poszycie sztywne, konieczne jest zostawienie drugiej szczeliny między wełną i folą albo poszyciem.

Przygotowanie dachu do montażu dachówek ceramicznych

To, jak będzie wyglądała połać, zależy przede wszystkim od tego, czy dekarz prawidłowo rozmierzy dach i odpowiednio ustali rozstaw między łatami. Zanim jednak fachowcy rozpoczną mocowanie łat, wcześniej wyliczą ich liczbę oraz rozstaw. W tym celu przydatne są wytyczne producenta, które dotyczą poszczególnych modeli dachówek. Jeśli wszystko zostanie prawidłowo policzone, wówczas dachówki zmieszczą się na połaci bez konieczności ich zwężania i skracania. Jedynie dachówki, które układa się w koszu i na narożnikach wymagają przycięcia, co umożliwi dopasowanie ich do kąta skosu połaci.

Wpływ na prawidłowe układanie dachówek ma także właściwe wykonanie okapu dachowego przez ekipę dekarską. Między innymi takimi zadania zajmuje się firma Bartos-Dach z Wodzisławia Śląskiego w województwie śląskim. Zrobienie okapu dachowego polega na ułożeniu pasów wyprofilowanej blachy, które stanowią tzw. obróbki. Wszelkie obróbki blacharskie muszą być zabezpieczone przy krawędzi okapu, a także na jego bokach.