Budowa domu jest zawsze dużym wyzwaniem. Wiąże się ze znacznymi kosztami, poświęconym czasem i bez wątpienia wieloma nerwami. Jeszcze przed pierwszym wbiciem łopaty, trzeba zmierzyć się z licznymi formalnościami. Aby ograniczyć wydatki oraz nerwy warto odpowiednio się do całej inwestycji przygotować. Pomoże to uniknąć błędów i pomyłek, których na budowie nie brakuje.

Przed pierwszym wbiciem łopaty…

W pierwszej kolejności, przed wykonaniem jakichkolwiek prac budowlanych, należy wypełnić szereg formalności. Będzie to wystąpienie o pozwolenie na budowę bądź (jeśli nie ma takiej potrzeby) zawiadomienie o rozpoczęciu budowy, projekt domu w  czterech egzemplarzach, wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), ekspertyzy geologiczne itp. Dokumenty te powinny być złożone w wydziale architektury i budownictwa starostwa powiatowego lub urzędzie miasta. Instytucja ta ma 21 dni na zgłoszenie swoich zastrzeżeń, jeśli takich nie zgłoszą, można rozpocząć prace budowlane. Te zaczyna się zazwyczaj od wykonania ogrodzenia. Według przepisów nie powinno ono być wyższe niż 1,5 m, a w strefach niebezpiecznych, ogrodzenie musi znajdować się w odległości od miejsca budowy, nie mniejszej niż 1/10 wysokości budynku. Aby tę i następne prace zostały wykonane sprawnie i szybko, należy zatrudnić odpowiednią ekipę budowlaną. Powinna być ona złożona z osób posiadających odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Firmą taką jest np. Budowa Więckowski, która zajmuje się budową domów.

Po ogrodzeniu terenu

Najprawdopodobniej niezbędne będzie wyrównanie działki. Podczas wyrównywania warto od razu ustalić nośność gruntu. Od nośności zależeć będzie, czy mniejsze bądź większe pojazdy, będą się zakopywać. Wszystkie materiały budowlane znajdujące się na terenie budowy, muszą być odpowiednio zabezpieczone. Tak nakazuje prawo, ale jest to także najrozsądniejsze rozwiązanie, względem bezpieczeństwa oraz ewentualnych kosztów budowy (w momencie kradzieży, czy wypadku) na budowie. Muszą one być zabezpieczone w taki sposób, by nie stanowiły zagrożenia dla innych osób, nie wykraczały poza granice działki i nie zostały zniszczone. W tym celu warto wynająć aluminiowe kontenery, który stać będzie musiał na wypoziomowanym i utwardzonym terenie. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to właśnie nadchodzi najwyższa pora, na wycinkę drzew lub krzewów. Nie wymaga to   żadnych pozwoleń, jeśli drzewo nie ma większego obwodu, niż 100 cm, na wysokości 130 cm. Po wykonaniu wszystkich powyższych prac, czas na wykopanie fundamentów.