Proces spadkowy to nie tylko formalność związana z przejęciem majątku po zmarłym, ale także czas, w którym emocje i napięcia między spadkobiercami mogą prowadzić do konfliktów. Aby uniknąć nieporozumień i sprawnie przeprowadzić cały proces, warto skorzystać z porad specjalistów. Kancelaria Kosińscy oferuje pomoc w różnych dziedzinach prawa, w tym również w sprawach spadkowych. W artykule przedstawiamy najważniejsze aspekty procesu spadkowego oraz rolę notariusza w jego przeprowadzeniu.

Zrozumienie podstaw prawnych spadku

Aby uniknąć konfliktów między spadkobiercami, warto na samym początku zrozumieć podstawowe zasady prawa spadkowego. W Polsce obowiązuje tzw. dziedziczenie ustawowe, które oznacza, że w przypadku braku testamentu majątek zmarłego przypada jego najbliższym krewnym. Istnieje jednak możliwość sporządzenia testamentu, w którym  wskazane zostaną inne osoby jako spadkobiercy.

Warto pamiętać, że istnieją pewne ograniczenia w dziedziczeniu, jak np. zachowek – część spadku przysługująca zstępnym, małżonkowi i rodzicom zmarłego, nawet jeśli nie zostali ujęci w testamencie. Ponadto spadkobiercy są zobowiązani do pokrycia długów spadkowych, chyba że złożą oświadczenie o odpowiedzialności za długi tylko do wysokości wartości pobranego spadku.

Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw z datą 14 sierpnia wprowadziła rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym, które weszły w życie już w połowie listopada 2023 r. Zmiany miału na celu usprawnienie i przyspieszenie procedur spadkowych.

Wspomniana Ustawa dokonała również zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (dalej: k.r.o.). Zgodnie z nowelą o zezwolenie na przyjęcie lub odrzucenie spadku wydawać ma sąd spadku, a nie jak było do tej pory – sąd opiekuńczy (art. 101 § 3 k.r.o. w nowym brzmieniu). Ponadto, co ważniejsze, zgoda sądu na odrzucenie spadku nie będzie konieczna w przypadku, gdy dziecko powołane będzie do dziedziczenia wskutek uprzedniego odrzucenia spadku przez rodzica, a odrzucenie spadku będzie dokonywane za zgodą drugiego rodzica lub wspólnie (art. 101 § 4 k.r.o.). Jeżeli termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku nie upłynął przed 15 listopada 2023 roku, to stosuje się nowe przepisy.

Doszło również do zmiany Kodeksu postępowania cywilnego, dodano min. art. 6401 k.p.c, w którym uregulowano właściwość sądu spadku jako właściwego do wydania zezwolenia na przyjęcie lub odrzucenie spadku. Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku oraz o zezwolenie na odrzucenie bądź przyjęcie spadku będzie można zainicjować w sądzie opiekuńczym, jednak ten będzie przekazywał sprawę do dalszego rozpoznania sądowi spadku.

Współpraca z Kancelarią Kosińscy

Kancelaria Kosińscy to zespół prawników specjalizujących się w różnych obszarach prawa, w tym również w prawie spadkowym. Firma ta oferuje szeroki wachlarz usług, od stałej obsługi podmiotów gospodarczych, przez reprezentację klientów indywidualnych w sprawach sądowych, aż po udzielanie pisemnych porad i ustnych konsultacji. Radca prawny Izabela Kosińska, jeden z prawników Kancelarii, posiada doświadczenie w prowadzeniu spraw spadkowych i może pomóc zarówno w sporządzeniu testamentu, jak i w przeprowadzaniu postępowania spadkowego. Radca prawny, Łukasz Kosiński, również może wspomóc swoją wiedzą i doświadczeniem co do możliwych rozwiązań na gruncie prawa cywilnego, a także gospodarczego i handlowego.

Decydując się na współpracę z Kancelarią Kosińscy, można liczyć na doradztwo i wsparcie na każdym etapie procesu spadkowego. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie konfliktów oraz sprawnie przeprowadzenie całej procedury.