Czy do remontu warto się przygotować? Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli to ma być generalny remont. Remont to niemałe wyzwanie - logistyczne, finansowe i emocjonalne. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, aby przebiegł on sprawnie, bez zbędnych strat i stresu. Poniższe wskazówki powinny być przydatne szczególnie dla osób, które pierwszy w życiu remont mają dopiero przed sobą.

Samodzielnie czy z ekipą remontową?

Czy warto zatrudniać firmę remontową? To zależy od zakresu planowanych prac, posiadanych umiejętności i ilości wolnego czasu. Jeśli ktoś czuje się na siłach, ma doświadczenie i wolny czas, to czemu nie. Jednak w innym przypadku zdecydowanie lepiej zatrudnić solidną i doświadczoną ekipę remontową, na przykład taką jak Marek Paleczek Usługi Remontowo-budowlane z miejscowości Wola Libertowska (województwo śląskie). Doświadczeni fachowcy są przygotowani na każdą remontową niespodziankę i wyzwanie. Poszukiwania odpowiedniej firmy warto zacząć wcześniej, nawet kilka miesięcy przed planowanym remontem. Dobrzy fachowcy są zwykle rozchwytywani i rzadko kiedy można otrzymać od razu miejsce w grafiku.

Gotowy projekt lub plan

Planując remont generalny lub jednego pomieszczenia, na przykład kuchni, warto zatrudnić do pomocy projektanta. Pomoże on odpowiednio zaaranżować przestrzeń, realnie oceni możliwość wprowadzenia określonych rozwiązań, a dla ekipy remontowej będzie on niczym kompas wskazujący kierunek prac. W przypadku niekorzystania z usług projektanta należy zorientować się (np. w spółdzielni), jak przebiegają poszczególne instalacje, które ściany są nośne, a które działowe itp. Takie techniczne rozeznanie pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zatrudniając firmę do remontu mieszkania lub remontu domu należy zawsze pamiętać o podpisaniu umowy. Umowa sporządzona w formie pisemnej powinna zawierać podstawowe informacje, takie jak termin rozpoczęcia i zakończenia prac, ich zakres, wynagrodzenie itp. A także dodatkowe informacje, które obu stronom wydają się ważne. Dokument zabezpiecza interesy obu stron i rzetelna firma nie powinna robić problemów z jego podpisaniem. Jeśli jednak wykonawca jest niechętny do podpisania umowy, lepiej zrezygnować z jego usług.

Co jeszcze warto dodać? Remonty bywają wyzwaniem finansowym, dlatego wcześniej warto sporządzić dokładny budżet oraz... przygotować się, że może on zostać przekroczony. Osoby, które odświeżanie mieszkania lub domu mają już za sobą, wiedzą, że mimo starań, niemal zawsze zdarzają się niespodziewane, dodatkowe wydatki.