Stanowi ogromny problem dla starszych domostw, ale i dopiero powstałych mieszkań. Jest bardzo nieestetyczna i może stać się zagrożeniem dla osób pozostających w pomieszczeniach, których taki kłopot dotyczy. Pleśń, bo o niej mowa pojawia się na ścianach oraz sufitach z różnych powodów  i powinna być jak najszybciej likwidowana. Poznaj przyczyny jej powstawania i sprawdź, w jaki sposób należy z nią walczyć.  

Skąd się bierze pleśń na ścianach?

Główną przyczyną powstawania czarnych, szarych czy zielonych wykwitów w pomieszczeniach mieszkalnych jest nadmierna wilgotność powietrza oraz brak odpowiedniej wentylacji. Nalot jest więc skutkiem zawilgocenia ścian. Dodatkowo na jego rozwój mogą wpływać: brak cyrkulacji powietrza, zła izolacja budynku czy zbyt szczelne okna. Zanim rozpoczniemy walkę z samymi plamami pleśni, należy odkryć i usunąć ich źródło.

Przede wszystkim problem może dotyczyć pomieszczeń, podatnych na powstawanie wilgoci jak np. kuchnia czy łazienka. Występuje zazwyczaj w dolnej części ścian oraz w narożnikach. Nieestetyczne wykwity mogą pojawić się również za regałami, szafkami i innymi meblami. Czy pleśń jest szkodliwa? Niestety tak. Przejawia ona bowiem działania rakotwórcze, może powodować alergie oraz kłopoty z górnymi drogami oddechowymi.

Usuwanie nieestetycznego nalotu w trzech krokach

1. Odnalezienie i usunięcie przyczyny  

Skoro wiemy już, co najczęściej powoduje pleśń, to możemy przystąpić do wskazania jej źródła. Jest to kluczowy etap radzenia sobie z problemem. W takich sytuacjach należy usprawnić system wentylacji, osuszyć ściany i często wietrzyć pomieszczenia. W tym celu warto zamontować nawiewniki ścienne lub okienne. Świetnym zakupem będzie również elektryczny osuszacz powietrza.  

2. Usunięcie grzyba

Kolejny krok uzależniony jest od stopnia wniknięcia pleśni w ścianę. Jeżeli nie powstały żadne dodatkowe uszkodzenia niż widoczne na powierzchni wykwity, to likwidujemy je wilgotną szczotką i preparatami grzybobójczymi. W wypadku gdy grzyb pleśniowy doprowadził do łuszczenia się farby, to należy ją usunąć. Następnie należy nałożyć na ścianę skuteczny środek przeciw nalotowi i dopiero w kolejnym etapie pokryć go farbą dekoracyjną. Wniknięcie pleśni w głąb ściany wymusza skucie tynku i przeprowadzenie poważniejszego remontu mieszkania lub domu.

3. Wykańczanie odgrzybionych powierzchni i profilaktyka

Zanim pomalujemy ściany lub w inny sposób zaaranżujemy wnętrze, to należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej farby. Warto w takim wypadku postawić na produkty zawierające substancje pleśniobójcze lub właściwości hydrofobowe. Skuteczne pozbycie się pleśni należy uzupełnić odpowiednią profilaktyką, aby nie doprowadzić do podobnych sytuacji w przyszłości. Zadbaj więc o odpowiednią wentylację, często, ale tez krótko i intensywnie wietrz mieszkanie lub dom, odsuń meble od ścian i nie pozwalaj na gwałtowne skoki temperatur w pomieszczeniach.

Domowe sposoby na odgrzybianie pomieszczeń

Jeżeli rozwój pleśni na ścianie jest na początkowym etapie, to możesz produkty chemiczne zastąpić kilkoma skutecznymi domowymi preparatami. Wśród najlepszych sposobów wykorzystywanych do walki z grzybami strzępkowymi znajdują się:

  • Olejek z drzewa herbacianego: jest to rewelacyjny naturalny środek dezynfekujący. Może okazać się  pomocny przy wielu domowych pracach. Warto wykorzystać go jako preparat przeciwko pleśni w proporcji: 2 szklanki wody do 2 łyżek oleju.  
  • Ocet: oprócz swoich kulinarnych zastosowań posiada również właściwości grzybobójcze. Wystarczy zakażone miejsce spryskać bezpośrednio płynem i po kilku godzinach usunąć go ściereczką. Można uzupełnić ocet olejkami zapachowymi.    
  • Wybielacz: mikstura na bazie wybielacza z chlorem również świetnie sprawdzi się do usuwania naściennych wykwitów. Należy ją przygotować wraz z wodą i proszkiem do prania. Taką substancję należy umieścić na powierzchni i pozbyć się plam przy pomocy szorstkiej szczotki. Po takim zabiegu należy przemyć ścianę ciepłą wodą.

Wykorzystanie powyższych środków oraz wprowadzenie wspomnianych rad skutecznie pomoże w zwalczaniu pleśni. Pamiętajmy, że im szybsza reakcja, tym łatwiejsze rozwiązanie problemu.