Budowa domu jednorodzinnego to złożona inwestycja. W przypadku budynków dwupiętrowych lub o większej liczbie kondygnacji w projekcie nie może zabraknąć schodów żelbetowych. Jeśli inwestor postanowił jednak wybrać te drewniane, również i wtedy powinien uwzględnić ich wymiary, masę oraz model jeszcze w fazie projektowej domu. Nie brak jednak inwestycji, w których schody przygotowywane są na późniejszych etapach budowy czy modernizacji. Jak zatem tworzy się takie niebywale istotne dla komfortu i bezpieczeństwa domowników konstrukcje?

Analiza warunków technicznych budynku i jego projektu

Dobrą praktyką jest to, by tworzenie schodów, również tych drewnianych, uwzględnić już na etapie projektowania domu jednorodzinnego bądź ewentualnie po postawieniu obiektu do stanu surowego otwartego. Podkreślić przy tym warto, że konstrukcje żelbetowe ze względu na konieczność wykonania ich fundamentów, zbrojenia i kotwienia trzeba wykonać jak najwcześniej. Schody drewniane można nawet wykonać dopiero po wykończeniu całego wnętrza, ale nie powinno się odkładać ich projektu na ostatni moment. Jaki jest zaś pierwszy etap prac przy ich tworzeniu?

Każde schody, niezależnie od modelu, wymiarów i stylu powinny być zaprojektowane na podstawie licznych parametrów pozyskanych podczas analizy warunków technicznych budynku oraz jego opracowania technicznego. Obliczona musi być zatem ich masa, a także powierzchnia wyrażona w metrach sześciennych i kwadratowych. Wpływa to znacznie na bezpieczeństwo i komfort eksploatacji schodów. Dla przykładu schody jednobiegowe potrzebują średnio 4 m² powierzchni; te kręcone około 3 m²; a dwubiegowe i wachlarzowe kolejno około 6 i 7 m². O wygodzie z ich korzystania decydują zaś takie czynniki jak kształt (np. proste, zabiegowe, ze spocznikiem lub bez); wysokość oraz szerokość stopni; a także szerokość biegu. Duże znacznie ma też samo umiejscowienie, czy to w holu, czy w odrębnej klatce schodowej i salonie.

Projektowanie schodów dla domu

Projekt schodów dla domu oparty jest o wcześniej opisaną analizę, którą powinni przeprowadzić nie tylko architekci, ale także specjaliści z pracowni stolarskich. Firmy produkujący okładziny z drewna na schody żelbetowe, a także całe konstrukcje drewniane, są w stanie zaproponować ergonomiczne rozwiązania techniczne, które będą zachwycały domowników również pięknem. Doskonałym przykładem są realizacje firmy BRYSCH SCHODY. Fachowcy z tej pracowni szczególną uwagę skupiają na projekt schodów, który uwzględnia najmniejsze detale, nawet ornamenty, styl balustrad czy odcienie wybranego gatunku drewna. Jeśli chodzi o kwestie techniczne, warto, aby projekt opierał się o kilka uniwersalnych wytycznych. Oto i one:

  • schody nie powinny być strome, dla wygody ich użytkowania kąt ich nachylenia wynosić musi nie więcej niż 36°;

  • optymalną szerokością stopni schodów jest 30-35 centymetrów;

  • olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania schodów ma wysokość ich stopni – w przypadku domów jednorodzinnych trzeba planować je w zgodzie z prawem budowlanym, które stanowi, iż  nie mogą być one większe niż 19 cm (najbardziej komfortowe są te piętnastocentymetrowe);

  • szerokość biegu nie może być mniejsza niż 80 cm, przy czym wygodniej będzie mieć do dyspozycji około 1 m (1,2 m to optymalna wartość przy mijaniu się na schodach dwóch osób);

  • w biegu ma być nie więcej niż 17 stopni, ale najwygodniejszy liczy ich od 9 do 12;

  • poręcz na ogół osadza się na wysokości nie mniejszej niż 90 cm,

  • w balustradę powinno wyposażyć się schody wyższe niż pół metra.

Tworzenie schodów w domu

Schody żelbetowe powstają w stanie surowym domu jednorodzinnego, a następnie wykończone mogą być drewnem i balustradami w fazie wykańczania wnętrz. Inaczej postępuje się ze schodami drewnianymi. Każda ich część wykonywana jest w pracowni stolarskiej, gdzie zyskują one swój kształt, na nawet charakter zdobniczy. Na warsztacie określone elementy są zatem przycinane, wyginane, klejone, lakierowane, rzeźbione, a także szlifowane i malowane. Ważne jest też lakierowanie, czyli zabezpieczanie schodów przed uszkodzeniem. Niebywale ważne jest też to, by dobrać do produkcji wysokiej klasy drewno konstrukcyjne o estetyce zbieżnej z gustami klienta. Projekt zawsze powinien uwzględniać zatem wizualizacje (komputerowe lub rysunkowe, kosztorys, przedmiar prac oraz ich harmonogram).

Sam montaż schodów drewnianych w domu to po prostu złożenie większych lub mniejszych elementów ze sobą. W niektórych przypadkach mogą to być wielkoformatowe i prefabrykowane konstrukcje monolityczne. W innym składanie schodów przypomina montaż rozebranych na części pierwsze mebli.