Kostka brukowa idealnie nadaje się jako estetyczna nawierzchnia naszego podwórza lub podjazd do garażu. Układanie kostki brukowej nie powinno stanowić większego problemu, jednakże nie wiedząc jak się zabrać za to zadanie warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się takimi rzeczami, jaką jest Zakład Drogowo-Budowlany Bud-In. To w jaki sposób zostanie ułożona kostka będzie miało duży wpływ na to, jakie obciążenia będzie w stanie wytrzymać.

Przygotowanie podłoża pod kostkę brukową

Zanim zacznie się układać kostkę brukową należy sprawdzić, czy posiada ona żadnych uszkodzeń. Ewentualne zepsucia koniecznie trzeba zgłosić reklamację u sprzedawcy. Istotne jest, aby zrobić to przed układaniem kostki, bowiem gdy będzie ona już używana to reklamacja nie zostanie uwzględniona.

Doświadczone firmy z tej branży, takie jak Zakład Drogowo-Budowlany Bud-In, swoją prace rozpoczynają od właściwego przygotowania podłoża. Odpowiednio przygotowane podłoże sprawi, że ułożona kostka nie będzie się rozjeżdżała, ani zapadała. Składa się ono podbudowy i podsypki. Najważniejszym elementem jest podbudowa. To od niej w dużej mierze zależy jakość i trwałość nawierzchni. Jej grubość uzależniona jest od sposobu użytkowania nawierzchni, rodzaju gruntu, poziomu wody gruntowej poniżej nawierzchni i wynosi od 25 cm do 80 cm. Podbudowa pełni funkcję filtracyjną, mrozoochronną i nośną. Do wykonania podbudowy wykorzystuje dostępne na danym terenie materiały, takie jak kruszywa naturalne i łamane oraz tzw "mieszanki związane spoiwem hydraulicznym" - tzn najczęściej beton o wytrzymałości dostosowanej do przewidywanego ruchu. Przy czym beton nie może być zbyt mocny ze względu na możliwość powstawania spękań.

Następnie na podbudowie układana jest warstwa podsypki, której grubość wynosi około 3-5 cm. Na podsypkę można użyć drobne kruszywo łamane np. frakcji 1-5mm, mieszankę cementowo-piaskową(chudy beton drobnoziarnisty) lub piasek. Podsypkę należy koniecznie zagęścić. Po wyrównaniu podsypki można przejść do układania kostki brukowej.

O czym należy pamiętać podczas układania kostki brukowej?

Układając kostkę brukową należy pamiętać o tym, aby w prawidłowy sposób wykonywać spoiny między kostkami. To zagwarantuje nam stabilność oraz trwałość całej nawierzchni. Spoiny, czyli luki między kostkami brukowymi powinny wynosić od 3 mm do 5 mm. Po ułożeniu kostki, spoiny muszą zostać dokładnie wypełnione piaskiem. Gdy tego nie zrobimy efektem będzie przesuwanie się kostek w sposób nierównomierny, a nawet odpryskiwanie ich górnych krawędzi.

Szczeliny między kostkami brukowymi nie mogą być również zbyt duże, ponieważ to spowoduje brak współpracy kostek. Gdy kostki będą niezależne od siebie i nie będą tworzyć jednolitej powierzchni, może dojść do osiadania i pękania pojedynczych kostek brukowych. Z kolei zbyt małe szczeliny między kostkami mogą powodować pękanie kostek brukowych, ponieważ mogą ulegać zbyt dużemu obciążeniu.

Gdy kostka brukowa ma być układana na dużej powierzchni warto używać kostek z różnych palet. To pozwoli nam na zniwelowanie różnic kolorystycznych. Zaleca się układanie kostki brukowej we wzorach skośnych. Takie rozwiązanie spowoduje, że nawierzchnia będzie cicha i bardziej wytrzymała, niż w przypadku, gdy kostka zostanie ułożona prosto.

Poznaj ofertę Zakładu Drogowo-Budowlanego Bud-In

Firma Bud-In z Grójca, która działa na rynku od 1991 roku, specjalizuje się w usługach brukarskich. Jej właścicielem jest Krzysztof Błędziński. Firma ta oferuje profesjonalne i wysokiej jakości usługi brukarskie. Specjalizuje się w układaniu nawierzchni z kostki brukowej, granitu oraz płyt betonowych. Oferuje tworzenie różnych rodzajów dróg, podjazdów, parkingów, schodów, tarasów, chodników, alejek oraz placów o dużej powierzchni. Oferta Zakładu obejmuje również realizację prac ziemnych, takich jak odwodnienia, niwelacje czy wykopy pod fundamenty. Dodatkowo, Bud-In zajmuje się projektowaniem organizacji ruchu, nadzorowaniem inwestycji budowlanych oraz pomaganiem inwestorom w przygotowaniu kosztorysów i wycen potrzebnych do ubiegania się o dotacje unijne.