Budujesz lub przeprowadzasz gruntowny remont domu? Do najpopularniejszych pokryć dachowych domów jednorodzinnych należą blachodachówki modułowe. Cechują się uniwersalnymi rozmiarami, co pozwala na dogodne obliczenie tworzywa, transport i instalację. Jak wobec tego wygląda ich montaż? Jak należy się do niego przygotować? Ile kosztuje usługa dekarska?

Jak przygotować dach do pokrycia dachowego?

Przez zamontowaniem blachy modułowej i podkonstrukcji utworzonej z kontrłat nabitych wzdłuż łat i krokwi, konieczne jest zamontowanie izolacji zadaszenia. Używa się w tym celu papy lub membrany dachowej. Zadaniem membrany jest zabezpieczenie przed gromadzeniem się wilgoci powstającej pod pokryciem dachowym oraz odpowiadanie za odprowadzanie pary wodnej od poddasza na zewnątrz. W związku z tym umieszcza się ją na prostopadle do krokwi, do których przyczepia się ją za pomocą specjalnych zszywek. Następnie rozwija się pasy. Najlepiej zacząć od okapu. W przypadku papy trzeba ją montować na stabilnym poszyciu. Stanowi ją okładzina, która jest przybijana lub przykręcana do krokwi. Budują ją deski lub drewnopochodne płyty.

Kolejnym krokiem jest zainstalowanie tak zwanej listwy startowej. Ponieważ muszą być montowane bardzo starannie, powinny tworzyć linię prostą. Ważne, aby były ułożone na tej samej wysokości. Jednemu arkuszowi odpowiada jeden panel startowy. Uwaga: Kierunek instalacji musi być zgodny z kierunkiem wiania wiatru. Ponieważ arkusze blachodachówki modułowej są symetryczne, kolejność umiejscawiania jest dowolna. Warto przy tym uwzględnić takie kwestie jak:

  • Stopień skomplikowania połaci
  • Układ występujących na dachu elementów
  • Nachylenie dachu

Montaż blachodachówki modułowej

Instalacja blachodachówki modułowej składa się z kilku etapów. Proces rozpoczyna zrobienie niezbędnych pomiarów zadaszenia i kątów. Sprawdza się, czy przekątne struktury są równe względem siebie. Inaczej potrzebna jest korekta. Dach musi mieć równe boki. Kolejne czynności składają się na:

  1. Instalację pasa podrynnowego. Mocuje się z użyciem wkrętów pas do doczołowej lub okapowej deski
  2. Mocowanie haków rynny i okapnika
  3. Przytwierdzenie kontrłat – mierzy się odległości
  4. Montażu warstwy ochronnej – zaleca się zaczynać go od dołu
  5. Pomiaru odległości łat – rozstaw pomiędzy środkiem pierwszej a drugiej powinien wynosić około 290 milimetrów. Pomiędzy kolejnymi – 350 milimetrów.
  6. Instalacji łat i kontrłat – po zmierzeniu odległości i określeniu ilości instaluje się łaty z drewna

W dalszej kolejności rozwiązuje się okap i pobiera arkusze z paczki. Należy je przenosić, trzymając za przytłoczenia. Arkusze montuje się, kierując od lewej do dołu. Następnie za pomocą wkrętów mocuje się je do łat. Potem układa się kolejny arkusz i łączy z użyciem wkrętów (na przykład farmerskich – do metalu). Następnie montuje się pozostałe elementy pasa arkuszy. Co ciekawe, możliwy jest także montaż: od lewej (od góry), od prawej, w węźle lub z przesunięciem. Warto mimo wszystko pomyśleć nad skorzystaniem z usług dekarskich.

Jaki jest koszt usługi?

Cena blachodachówki modułowej i jej montażu jest różna zależnie od producenta, firmy usługodawczej oraz województwa. Przykładowo w województwie dolnośląskim koszt (netto) wynosi od 65,30-70,22 złotych. W lubelskim jest taniej: od 57,90 do 61,60 złotych (netto). W województwie łódzkim za usługę zapłacisz około 65,30-68,99 złotych. W województwie mazowieckim jest najdrożej: wysokość opłaty wynosi od 57,90 do 75,15 złotych. Z kolei blachodachówka płaska kosztuje około 23-25 złotych (za sztukę). Może jednak osiągać ceny około 48 złotych za metr kwadratowy. Natomiast cena blachodachówki z posypką to koszt około 41 złotych (za sztukę). Dlatego dobrze jest porównać cenniki u różnych producentów.