Każdy z właścicieli domu przy budowie musi zmierzyć się z problemem usunięcia nieczystości odpływów toaletowych, wannowych, prysznicowych etc. Spora część budownictwa jest podłączenia do miejskiego systemu kanalizacyjnego. Nie wszędzie jednak istnieje taka możliwość. Wtedy w grę wchodzą dwa rozwiązania: budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków.

Szambo z tworzywa sztucznego

Jest ekologicznym, ale droższym rozwiązaniem. Zazwyczaj do ich wykonania wykorzystuje się polietylen o wysokiej gęstości lub kompozyt żywic poliestrowych, które są wzmacniane włóknem szklanym. Mimo swojej lekkość są szczelne i odporne na działanie czynników chemicznych. Problemem może okazać się jednak wysoki poziom wód gruntowych. Konieczne jest wtedy podsypanie szamba odpowiednio grubą warstwą ziemi, aby zapobiec jego przesunięciu. To także ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ taki zbiornik może też posłużyć jako zasobnik na deszczówkę, jeśli nie będzie już musiał spełniać funkcji szamba.

Szambo betonowe

W tym przypadku istnieją dwa rozwiązania. Można zdecydować się na kupno gotowego zbiornika betonowego i montaż na działce lub jego budowę od podstaw. Druga metoda wymaga jednak pozwolenia administracyjnego, jeżeli zbiornik na nieczystości nie został zaplanowany podczas wznoszenia domu. W każdym przypadku należy najpierw wyliczyć pojemność szamba, jaka będzie optymalna. Zanieczyszczenia powinny być usuwane nie rzadziej niż co czternaście dni i nie częściej niż co dziesięć. Gotowe szamba mogą nie wpasować się idealnie w wyliczenia, dlatego trzeba wybrać takie, które będzie zbliżone do wyniku, ale większe. Duży wybór różnych pojemności oraz ilości komór posiada w swojej ofercie firma DOBRESZAMBA.PL z Radomia.

Montaż szamba betonowego wymaga jego odpowiedniej izolacji, aby do środka nie przenikały wody gruntowe oraz dostosowanego wielkością wykopu. Wymiary powinny być o 30-50 cm większe niż gabaryty zbiornika. Ciężar takiego szamba może być utrudnieniem w jego transporcie oraz rozładunku na terenie działki, ale jednocześnie stanowi o jego lepszej stabilizacji w ziemi przy wysokich wodach gruntowych. Takie rozwiązanie sprawdzi się ze względu na niskie koszty inwestycji, a także w sytuacji, kiedy w niedalekiej przyszłości jest planowane przyłączenie budynku do kanalizacji miejskiej.

Oczyszczalnia ścieków

To najbardziej ekologiczne rozwiązanie, jednak stosowane rzadziej, ponieważ wymaga określonych warunków zabudowy oraz gruntowo-wodnych na działce. Mimo drogiej inwestycji koszty zawracają się ze względu na tanią eksploatację. Komory, w których odbywa się oczyszczanie ścieków, są na tyle szczelne, że nie ma ryzyka przedostania się zanieczyszczeń do gleby oraz wód gruntowych. Taki mechanizm jest samoobsługowy i zasilany energią elektryczną. Jedynie raz na dwa lata wymagane jest wybranie osadu z komory oraz nieco częściej dodanie środków, które zawierają bakterie beztlenowe. Biorą one udział w procesie oczyszczania zasobów.