Stara tapeta na ścianach często psuje aranżację wnętrza. Warto więc co jakiś czas odświeżyć jego wygląd. Zastanawiasz się jak usunąć tapetę ze ściany? Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne. Potrzebne będą pewne narzędzia oraz kilka sprawdzonych trików. Sprawdź, jak samodzielnie i skutecznie zerwać tapetę!

Od czego zacząć zrywanie tapety?

Podczas zrywania tapety niestety nie da się uniknąć bałaganu. Trzeba więc wcześniej odpowiednio przygotować pomieszczenie. Mniejsze meble warto wynieść do innego pokoju, większe zaś odsunąć od ściany i dokładnie okryć folią malarską. Folię należy położyć również na podłodze. Zabezpieczenia wymagają też gniazdka i włączniki światła, które można zakryć taśmą maskującą. Warto też wyłączyć dopływ prądu.

Gdy już przygotowaliśmy pomieszczenie, pojawia się pytanie: jak zerwać tapetę? Niezbędne będą do tego narzędzia umożliwiające sprawną pracę. Przygotuj więc nożyk introligatorski, szpachelkę, wałek albo gąbkę. Przyda się także specjalny preparat do usuwania tapet lub woda z octem oraz wiaderko, papier ścierny, szczotka do czyszczenia ścian i masa szpachlowa do uzupełniania ewentualnych ubytków.

Usuwanie tapety za pomocą specjalnego preparatu

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem usunięcia tapety ze ściany jest użycie preparatu do usuwania tapet, który można kupić m.in. w sklepach z artykułami budowlanymi. Najczęściej występuje on w formie koncentratu, który trzeba rozcieńczyć z odpowiednią ilością wody, wskazaną w instrukcji użycia. Otrzymany preparat należy nałożyć wałkiem na tapetę, a następnie odczekać wymagany przez producenta czas. Płyn do usuwania tapet szybko wsiąka w tapetę i skutecznie rozpuszcza klej, dzięki czemu łatwo schodzi ze ściany. Zrywanie tapety zawsze zaczynamy od góry, pociągając w dół. Trudniejsze, bardziej przylegające elementy należy usunąć za pomocą szpachelki.

Jak usunąć tapetę winylową?

Użycie specjalnego preparatu to najskuteczniejszy sposób zrywania tapet, także tych grubych i dwuwarstwowych takich jak tapety winylowe czy zmywalne. Trzeba tylko pamiętać, że tapety takie najpierw należy ponacinać nożykiem introligatorskim w kilku miejscach, tak by roztwór mógł się łatwiej dostać pod spód.

Wodoodporna tapeta winylowa jest dość trudna do usunięcia, dlatego najlepiej zrywać ją w dwóch etapach. Pierwszą warstwę można usunąć bez użycia specjalnego środka. Drugą zaś należy koniecznie ponacinać i obficie nasączyć preparatem, a następnie usunąć z pomocą szpachelki lub zerwać.

Zrywanie tapety papierowej na mokro

Zamiast specjalnego preparatu możemy użyć też zwykłej, czystej wody. Ta metoda jest najczęściej wykorzystywana do usuwania tapety papierowej. Zrywanie tapety na mokro może odbywać się na kilka sposobów. Pierwszy z nich polega na zmoczeniu gąbki wodą i posmarowaniu nią ściany. Czynność tę najlepiej powtórzyć kilka razy, tak by tapeta wystarczająco namiękła. W innej metodzie nalewamy wodę do butelki ze spryskiwaczem, a następnie pryskamy tapetę kilkukrotnie i czekamy około 10-15 minut. Później oczywiście zaczynamy ściąganie, chwytając róg tapety i ciągnąc w dół pod niewielkim kątem. Jeśli pasy tapety nie chcą łatwo schodzić, należy powtórzyć namaczanie i użyć szpachelki.

Usuwanie tapety domowym sposobem

Do ściągnięcia tapety możemy też wykorzystać domową mieszankę wody z octem. Do wiaderka lub butelki ze spryskiwaczem należy wlać w proporcjach pół na pół ciepłą wodę oraz ocet. Ocet sprawi, że tapeta będzie łatwiej i szybciej schodzić ze ściany. Aby jeszcze bardziej usprawnić cały proces, zawsze można najpierw ponacinać tapetę nożykiem. Następnie, powstały płyn nanosimy na tapetę, czekamy, aż dobrze nasiąknie i zrywamy płaty tapety.

Jak usunąć tapetę ze ściany gipsowej?

Usuwanie tapety ze ściany gipsowej wiąże się z ryzykiem nadmiernego przemoczenia ściany. Warto wypróbować wspomnianych już specjalnych płynów do usuwania tapet z tego typu powierzchni. Preparat można nałożyć na ścianę za pomocą rozpylacza. Inną opcją jest wykorzystanie urządzenia parowego, które rozprowadzi wilgoć w nieco łagodniejszy sposób. Należy też pamiętać, że po zerwaniu tapety, ściana musi dobrze wyschnąć. Przed nałożeniem nowej tapety lub malowaniem ściana musi być całkowicie sucha, najlepiej więc odczekać minimum tydzień.

Czasami po zrywaniu tapety na ścianie pozostają jeszcze jej niewielkie fragmenty. Można się ich wówczas pozbyć, nawilżając je wodą i zeskrobując szpachelką lub delikatnie szlifując papierem ściernym. Następnie trzeba przemyć ścianę mokrą szczotką i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli na ścianie znajdują się ewentualne ubytki, należy je wypełnić wcześniej przygotowaną masą szpachlową. Po jej wyschnięciu można gruntować ścianę i pomalować bądź nałożyć nową tapetę.