Sucha zabudowa, która tworzona jest ze specjalnych rusztów aluminiowych oraz z płyt kartonowo gipsowych ma bardzo szerokie zastosowanie. Tworzy się z niej ścianki działowe, obudowy skosów, ścian kolankowych, a także modne sufity podwieszane. Coraz chętniej przy remontach domów oraz mieszkań wykorzystuje się również podłoże jastrychowe zaliczane do systemów suchej podłogi. Są one niebywale lekkie i pozwalają na wykończenie ich niemalże każdym dostępnym na rynku materiałem.

Czym jest system suchej podłogi?

Technologia suchej podłogi nie różni się znacznie od tej związanej z tworzeniem sufitów podwieszanych czy ścian działowych kartonowo gipsowych. System podłoża jastrychowego składa się z dwóch warstw wysokiej klasy płyt K-G, które są ze sobą sklejone masą szpachlową. Często są one dodatkowo spięte specjalnymi stalowymi zszywkami.

Podkreślić warto, że sucha podłoga, która tworzona jest w łazienkach czy kuchniach, musi być przygotowana z płyt kartonowo gipsowych z zabezpieczeniem przeciwwodnym i przeciwwilgociowym. Warto też stawiać na materiały o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej i akustycznej, a także na te wzmocnione włóknem szklanym. Wysokiej klasy suche podłogi są zatem tworzone z charakterystycznych płyt K-G o zabarwieniu zielonym.

Zalety suchych podłóg

Suche podłogi stosuje się dzisiaj tak chętnie ze względu na ich wygodny montaż. Inwestycja prowadzona jest także szybko, a to wpływa na zoptymalizowane koszty. Dużą zaletą podłoża jastrychowego jest także jego niewielki ciężar, który nie przekracza 25 kg/m2. Dzięki temu suche podłogi mogą być stosowane na poddaszach, w starszych remontowanych obiektach, a także na drewnianych stropach.

Inwestorzy, którzy postawili na suche podłogi, liczyć też mogą na ich wysokie parametry użytkowe. Dotyczą one izolacyjność termicznej i akustycznej, ochrony przeciwpożarowej, a także neutralności chemicznej. Płyty K-G nie zawierają szkodliwych substancji, pozwalając tworzyć w pomieszczeniach zdrowy mikroklimat. Ważne jest również to, że pod nimi można układać instalację ogrzewania podłogowego, a w przypadku remontowanych podłóg można zakrywać nierówności bez konieczności wcześniejszego wykonania wylewki – wystarczy podsypka.

Jak wygląda układanie podłogi jastrychowej?

Układanie podłogi jastrychowej to zadanie dla dobrej firmy usług remontowych. Wybierać powinno się te przedsiębiorstwa, które mają doświadczenie w tworzeniu zabudowy suchej i w adaptowaniu poddaszy. Świetny zespół utworzył Andrzej Kuśnierz, który prowadzi firmę USŁUG REMONTOWO-BUDOWLANYCH w Komornikach w województwie małopolskim. Ekipa ta bez problemu przygotuje suche podłogi wraz z późniejszym ich wykończeniem wybranym materiałem. Jak zaś wygląda układanie płyt K-G na podłożu?

Pierwszym etapem jest dobre przygotowanie podłoża np. jego częściowe wyrównanie, a także zamontowanie dylatacji przyściennej z wełny mineralnej. Kolejny etap to wykonanie specjalnej podsypki, która musi być dobrze wyrównania. Do tego używa się łat niwelacyjnych. Sama podsypka musi być też dobrze zagęszczona, by nie powodowała przemieszczeń płyt. Te muszą być idealnie dociśnięte do podłoża. Układane są one bezpośrednio na podsypce lub też na wcześniej przygotowanej warstwie izolacyjnej z wełny czy styropianu. Po dokładnym wypełnieniu całego remontowanego podłoża płytami przechodzi się zaś do prac związanych z wykładaniem zaprawy do klejenia. To ona łączy ze sobą płyty, które – jak wcześniej wspomniano – są również spinane

Prace nad podłogą jastrychową kończą się zaś szpachlowaniem połączeń, a niekiedy też całej powierzchni. Dopiero wtedy można przejść do wykończenia z wykorzystaniem odpowiedniej okładziny.

Okładzina dla suchej podłogi

Suche podłogi mogą być wykańczane różnymi materiałami. Polecane są zarówno panele, parkiety pływające, wykładziny dywanowe, deski drewniane strukturyzowane, jak i też wysokiej klasy glazura. Przy doborze materiału okładzinowego dla podłoża jastrychowego warto jednak uwzględniać jego ciężar (kg/m2). Nie powinno się stosować nadmiernie masywnych konstrukcji np. płyt kamiennych i tych z betonu architektonicznego. Świetnie sprawdza się zaś mikrocement. To on chętnie stosowany jest w kuchniach, salonach, korytarzach, a także łazienkach.