Drewno to najpopularniejszy surowiec konstrukcyjny. Zważywszy na unikatowe właściwości fizyczne – lekkość i podatność na obróbkę – jest wykorzystywane do budowy domów, altanek i budynków gospodarskich. Odpowiednio zaimpregnowane będzie w stanie wytrzymać wiele lat w nienaruszonym stanie. Sprawdź, jakie kryteria musi spełniać drewno, aby mogło być wykorzystane do budowy i na jakie parametry zwracać szczególną uwagę. Poznaj ofertę firmy Skład Drewna Krzysztofiak!

Czym jest drewno konstrukcyjne?

Wyróżniamy dwa typy drewna konstrukcyjnego – klejone warstwowo oraz lite. Do wznoszenia konstrukcji budowlanych wykorzystuje się zazwyczaj drewno sosnowe, które jest łatwo dostępne,  sprężyste, odporne na zginanie, a przy tym bardzo trwałe i lekkie. Do budowy tarasów wykorzystuje się zazwyczaj tańsze, ale problematyczne w obróbce drewno świerkowe. Świerk, w odróżnieniu od sosny, posiada dużą ilość sęku i nie jest tak elastycznym materiałem konstrukcyjnym.

Drewno do budowy domu – obróbka

Aby drewno mogło zostać wykorzystane do prac konstrukcyjnych, należy poddać go obróbce i odpowiednio zaimpregnować. Najistotniejszym etapem jest suszenie, które przyczynia się do zwiększenia trwałości i wytrzymałości desek. Proces suszenia może przebiegać w sposób naturalny lub komorowy (sztuczny), który jest znacznie szybszy. Obróbka drewna obejmuje także struganie, które zabezpiecza materiał przed szkodnikami i rozwojem grzybów. Co więcej, dobrze wykonane struganie stanowi ochronę przeciwpożarową, ponieważ płomienie nie obejmują powierzchni deski, tylko się po niej prześlizgują.

Drewno lite kontra klejone – które wybrać?

Drewno klejone warstwowo, powstałe w wyniku sklejenia kilku warstw podłużnych listewek, jest wykorzystywane do produkcji więźby dachowej i konstrukcji okiennych. Ten rodzaje drewna odznacza się ognioodpornością i posiada właściwości izolacyjne. Drewno konstrukcyjne może także występować w formie litej, czyli wskutek przetarcia drewna okrągłego. Bez względu na to, który typ drewna wybierzesz, pamiętaj, aby dostosować surowiec do długości poszczególnych elementów i obciążenia. Jeżeli chcesz mieć pewność, że drewno zostało poddane precyzyjnej obróbce, skorzystaj z usług sprawdzonego tartaku, jak Skład Drewna Krzysztofiak. Powszechnie stosowanym typem drewna konstrukcyjnego jest drewno najwyższej klasy C24, które doskonale nadaje się do budowy więźby dachowej. Przed zakupem desek warto sprawdzić, czy były suszone naturalnie czy w komorach. Kupowanie drewna nieznanego pochodzenia, bez informacji o przeprowadzonej obróbce, może zaważyć na solidności konstrukcji.

Gdzie dostaniesz najlepsze drewno klasy C24?

Przedsiębiorstwo Sławomir Krzysztofiak Skład Drewna dysponuje drewnem konstrukcyjnym klasy C24, które jest w stanie wytrzymać obciążenie 250kg na jednym centymetrze kwadratowym. Firma prowadzi sprzedaż najwyższej klasy drewna konstrukcyjnego w Mińsku Mazowieckim. Surowiec jest tam poddawany profesjonalnym procesom obróbki, które gwarantują bezpieczeństwo i wysoką jakość produktu końcowego. Wysoka wytrzymałość i precyzyjne parametry to cechy, na które specjaliści kładą bardzo wysoki nacisk, aby zagwarantować klientom jak najlepsze produkty. Ponadto firma oferuje belki, krawędziaki, krokwie, kantówki i podbitki, a także deski podłogowe, elewacyjne, szalunkowe, oraz budy dla psów. Szeroki wybór i najwyższa jakość wyrobów gwarantują, że każdy klient znajdzie produkt odpowiadający jego potrzebom.