Wybór ogrodzenia nie jest łatwy. Nie tylko powinno być ono funkcjonalne, ale również dopasowane do stylu domu i ogólnego wyglądu posesji.  Musi właściwie zabezpieczać ogród i uniemożliwiać przedostanie się niepowołanych osób, a także ucieczkę Twoich naszych zwierząt domowych. W jaki sposób powinieneś wybrać ogrodzenie i na jakie elementy zwracać szczególną uwagę?

 

Mur, siatka czy artystyczny metal?

Pierwszym etapem jest wybranie materiału, z którego będzie wykonane ogrodzenie. Są to trzy główne rodzaje, znacznie różniące się od siebie nie tylko wyglądem, ale również funkcjonalnością i ceną. Pierwszy to siatka, rozwiązanie najtańsze, jednak najmniej spektakularne. Siatkę poleca się w przypadku bardzo dużych posesji, których ogrodzenie innymi materiałami byłoby zbyt kosztowne. Nieco droższym rozwiązaniem będzie płot wykonany na zamówienie u kowala. Kute ogrodzenia przy właściwej pielęgnacji mogą przetrwać setki lat. W marketach budowlanych znajdziemy ich tańsze odpowiedniki, które tylko wyglądają solidnie. Ostatnim rodzajem są ogrodzenia wykonane z betonu, cegieł lub kamienia. Cechują się najbardziej klasycznym wyglądem i doskonale komponują w niemal każdym stylu. Wygląd muru zależy od zastosowanych materiałów, może być uzupełniony elementami kutymi lub drewnianymi sztachetami.

 

Kolor i styl ogrodzenia

Kiedy już wiemy, z czego chcemy wykonać ogrodzenie, warto pomyśleć o kolorze i ogólnym stylu. W przypadku murów ważne jest też odpowiednie wykończenie słupków. Najlepszym sposobem jest stosowanie materiałów o gładkiej powierzchni, którą łatwo umyć. Murki mają tendencję do pokrywania się nalotem organicznym, dlatego przyjemniej raz w roku powinniśmy je czyścić. Dobrym sposobem jest też zaopatrzenie słupków w spadziste daszki, gdyż na płaskich mogą zbierać się liście, kuch i piach. Firma Har-Bud zajmuje się produkcją wysokiej jakości daszków w wielu różnych rozmiarach i wzorach.

 

Zabezpieczenia i technologie

Ostatnim etapem będzie dostosowanie wysokości ogrodzenia oraz szerokości odstępów między prętami lub sztachetami (w zależności od tego, jaki rodzaj materiału został wybrany). Jeśli jesteś właścicielem zwierząt domowych, takich jak np. psy, powinieneś stworzyć na tyle wysoki płot, by uniemożliwić im ucieczkę. Zwierzęta mogą również podkopywać się pod ogrodzeniem, dlatego jego dół musi być solidny, najlepiej wykonany z twardego betonu.

 

Nie wolno zapominać o bramie wjazdowej i furtce. Już podczas planowania, warto uwzględnić takie elementy, jak automatyczny napęd (na bramie skrzydłowej lub przesuwanej) oraz możliwość podłączenia domofonu/wideofonu. Ceny ogrodzenia wraz z wszystkimi niezbędnymi i pomocnymi dodatkami zależą przede wszystkim od wielkości posesji, dlatego warto stworzyć sobie orientacyjny kosztorys i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję.