Istnieje wiele rodzajów domów: piętrowe, w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej. Do najpopularniejszych budynków przeznaczonych dla jednej rodziny zaliczają się piętrowe, z podpiwniczeniami lub parterowe. Jednopoziomowe mieszkanie to propozycja dla rodzin z małymi dziećmi i niepełnosprawnych osób. Dowiedz się, jak dokonać wyboru. Jakie są zalety zabudowy parterowej? Czy istnieje możliwość jej przebudowy w przyszłości?

Co warto wiedzieć o projektach domów parterowych i czym się kierować przy wyborze?

Decyzję o wyborze projektu domu należy oprzeć na wymiarze działki. Domy parterowe potrzebują większej przestrzeni. Wszystko zależy jednak od projektu. Inaczej niż w przypadku budynku piętrowego lub z dodatkowym poddaszem do użytku, wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie. W związku z tym całość zabudowy zajmuje większą powierzchnię. Szczególnie jeśli planujesz taras, musisz to uwzględnić w planie domu parterowego i w budowie. Obiekt powinien być dobrze zabezpieczony. Ogrodzenie i ogród powinny chronić przed widokiem sąsiadów czy hałasem z zewnątrz. Dlatego warto poradzić się architekta, w jaki sposób zwiększyć prywatność. Koszt realizacji inwestycji zależy od metrażu. Budowla parterowa o powierzchni ok. 150 metrów kwadratowych i prostej konstrukcji nie jest droga. Ponieważ nie wymaga schodów, stropów czy skosów, jest łatwa do wykończenia. Czas budowy nie jest długi. Jeśli zlecisz nadzór specjaliście z biura architektonicznego, unikniesz błędów i poprawek.

Dlaczego budowa domu parterowego się opłaca? Korzyści i cechy

Dom parterowy cechuje się nowoczesną zabudową. Projekty nowoczesnych domów mogą mieć płaskie zadaszenie lub wyróżniać się klasyczną bryłą i spadzistym dachem. Mogą łączyć tradycję z modnymi rozwiązaniami z zastosowaniem dobrej jakości materiałów wykończeniowych. Elewacje tego rodzaju zwykle są pomalowane na biały kolor. Drewno, cegła lub kamień to najczęstsze materiały. Połączenie salonu z tarasem i przestronne okna rozświetlają wnętrze. Domy parterowe nie wymagają odpornego stropu, który może być wykonany z drewna. Mniejsze obciążenie ze względu na lekką konstrukcje sprawia, że nośność fundamentów i ścian będzie niewielka. Projekty małych domów w tym przypadku zapewniają również bezpieczeństwo rodzinom z dziećmi. Wszystko dlatego, że pomieszczenia są na jednym poziomie. Nie istnieje niebezpieczeństwo np. upadku ze schodów. Zaprojektowanie bryły garażu pozwoli za to na połączenie dwóch budynków w tzw. bliźniaki. Odpowiednio zaprojektowane budowle mogą być postawione nawet na wąskich działkach.

Projekty domów nowoczesnych, czyli dodatkowe opcje rozbudowy

Nowoczesny dom parterowy można w łatwy sposób rozbudować. Wystarczy, że zlecisz adaptację poddasza lub zwiększenie powierzchni w poziomie. W pierwszym przypadku wymagane jest skośne zadaszenie. Nierzadko jest obowiązkowe i zależy od miejscowego planu zagospodarowania. Druga opcja wymaga z kolei dużej działki. W dowolnym umeblowaniu i rozplanowaniu układu pomieszczeń pomoże biuro projektowe. Z reguły poszczególne strefy umiejscawiane są względem kierunków świata. Na północy zwykle znajdują się spiżarnie lub kotłownie. Od strony wschodniej planuje się sypialnie i łazienki, a od południowej – salony i pokoje do dziennego użytku.

Projekty jednopoziomowych budynków wymagają wiedzy na temat budownictwa i planowania przestrzennego. Dlatego najlepiej zlecić wykonanie planu i monitoring przebiegu prac na budowie doświadczonemu architektowi.