Tworzenie ścian działowych z płyt kartonowo gipsowych przypomina np. remontowanie wnętrz wraz z tworzeniem dla nich pełnej suchej zabudowy ścian, podłóg i sufitu. System ścianek z płyt K-G jest również bardzo podobny do popularnych sufitów podwieszanych. Jak zatem należy go przygotowywać? Cenne informacje pozyskasz z dalszej części artykułu.

Projektowanie ściany działowej

Pierwszy etap przy tworzeniu ściany działowej z płyty kartonowo gipsowej dotyczy projektowania całej konstrukcji w określonym pomieszczeniu. Istotne jest bowiem idealne dostosowanie parametrów technicznych płyt do warunków danej przestrzeni. Szczególne znaczenie ma zatem dobór elementów suchej zabudowy. Płyty K-G tworzone są w wersji standardowej (podstawowej), a także w gatunkach z podwyższoną odpornością na uszkodzenia, hałasy, ogień, wodę czy też zawilgocenie, grzyby i pleśń. Im wyższe parametry, tym lepiej.

Oczywiście projekt zakłada również sposób rozmieszczenia ściany działowej, model wykończenia powierzchni oraz inne kwestie estetyczne/techniczne. Bezsprzecznie ważne jest stworzenie linii zabudowy.

Przygotowanie powierzchni, montaż stelaża i profilów

Ściany działowe z płyt kartonowo gipsowych często tworzą systemy na poddaszach, w starszych budynkach lub też w mieszkaniach w blokach. Każdorazowo przed rozpoczęciem prac montażowych, należy dokładnie przygotować podłoże. Musi być ono czyste oraz stabilne. Dopiero po oczyszczeniu przestrzeni roboczej można przystąpić do postawienia stelaża, który jest swoistym rusztem. Stanowi on konstrukcję aluminiową bądź też stalową, a jej początkiem są specjalne profile podłogowe UW.

Rozbudowany szkielet uzupełniony jest o obramowanie i elementy wsporne, które tworzone są z profili CW oraz UA. Tylko wtedy można przejść do kolejnego etapu przygotowywania ścina działowych w modelu suchej zabudowy.

Mocowanie poszycia i jego obróbka

Gotowy stelaż i ruszt pozwalają przygotować poszycie całej konstrukcji. Najważniejsze jest wtedy idealne dopasowanie płyty K-G to wysokości sufitów oraz zaplanowanych szerokości. Zapomnieć nie można o przygotowaniu izolacji termicznej i akustycznej, o poprowadzeniu przewodów elektrycznych, a także o szpachlowaniu spoin. Nowa ścianka musi również dobrze przylegać od istniejących ścian, podłóg i sufitu. W tym celu przeprowadza się wykańczanie spoin styku. Jest to ważne dla zachowania wysokiej jakości ściany oraz dla jej estetyki. Piękne ściany działowe tworzy m.in. firma Szymański Prace budowlane i towarzyszące, wyspecjalizowana w wykańczaniu mieszkań (również pod klucz).

Aranżowanie płyt K-G według uznania

Ostatni etap pracy przy stawianiu ścian działowych z płyt K-G dotyczy ich wykańczania. Wysokiej klasy materiał może wytrzymać małe i duże obciążenia, a dzięki temu sucha zabudowa może przybierać różny wygląd. Płyty kartonowo-gipsowe wykańczane są:

  • tynkiem,

  • farbami,

  • klinkierem,

  • ceramiką,

  • tapetami,

  • mikrocementem,

  • panelami drewnianymi,

  • kamieniem naturalnym. 

Szymański Prace budowlane i towarzyszące - oferta

Firma Szymański Prace budowlane i towarzyszące specjalizuje się w usługach budowlanych, remontowych i wykończeniowych. Oferuje szeroki zakres usług, takich jak: ścianki i sufity g-k, szpachlowanie i malowanie, usługi hydrauliczne, usługi elektryczne, usługi glazurnicze oraz usługi dekoratorskie. Zespół składa się z doświadczonych specjalistów, którzy gwarantują profesjonalizm, terminową realizację i atrakcyjne ceny. Firma Mariana Szymańskiego działa na terenie Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot) oraz województwa pomorskiego. W galerii na stronie internetowej firmy można znaleźć zdjęcia przykładowych realizacji. Zachęcamy do kontaktu.