Za prawdziwe rozpoczęcie prac budowlanych uważa się wytyczenie budynku, które wykonać może tylko profesjonalny geodeta posiadający określone uprawnienia. Najlepiej będzie, jeśli zajmie się tym specjalista, który wcześniej wykonywał pomiary terenu i sporządził mapę do celów projektowych niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę. Sprawdź, jak przebiega wytyczanie budynków i komu warto powierzyć to zadanie.

Czym jest wytyczanie budynku?

Wytyczanie budynku to, krótko mówiąc, przeniesienie budynku z planu na teren. Czynność ta musi być odnotowana w dzienniku budowy. To niezwykle ważne, ponieważ brak wpisu może spowodować trudności z formalnym zakończeniem budowy. Geodeta musi dokonać dokładnych pomiarów, by ulokować budynek w odpowiednim stosunku do granic i innych elementów zagospodarowania nieruchomości. Tutaj nie ma miejsca na błędy – wytyczenie budynku musi być precyzyjne i zgodne ze sztuką, bo od tego zależy powodzenie inwestycji. Jeśli wytyczenie zostanie przeprowadzone nieprawidłowo, może mieć to poważne konsekwencje, a mówimy tu nawet o konieczności częściowej lub nawet całkowitej rozbiórki budynku.

Jak przebiega wytyczanie budynku?

Jak już zostało wspomniane, geodeta wyznacza na działce osie budynku lub jego obrys na podstawie projektu budowlanego. Robi to poprzez wstępne zaznaczenie palikami lub nawet zwykłymi drewnianymi kołkami punktów charakterystycznych, na przykład narożników lub przecięć osi konstrukcyjnych. Warto jednak mieć na uwadze, że podczas wykopów znaczniki te zostaną uszkodzone. Dlatego osie należy zaznaczyć, wykorzystując do tego tzw. ławy drutowe (ławy ciesielskie), czyli słupki wbite w ziemię, połączone poprzecznymi deskami. Oprócz tego geodeta wyznaczy zero budynku, czyli charakterystyczną wysokość budynku w terenie (poziom wykończonej posadzki parteru) lub zakłada odrębny reper wysokościowy wedle życzenia kierownika budowy. Oznacza się to na nieprzemieszczalnym, trwałym i stabilnym punkcie. Specjaliści podkreślają, że najlepszym momentem na wytyczenie budynku jest etap po usunięciu humusu, aczkolwiek niejednokrotnie geodeta wytycza przed tym budynek pod tak zwany: wykop.

Komu powierzyć wytyczenie budynku?

Błędne wytyczenie budynku może mieć poważne konsekwencje, dlatego trzeba to powierzyć najlepszym, godnym zaufania specjalistom. Takich znaleźć można w PUI Iława Andrzej Dzieniszewski. Inwestorzy potwierdzają, że pracownicy iławskiej firmy świadczą usługi na najwyższym poziomie. W ich ofercie znajdują się również pomiary do celów projektowych, inwentaryzacje obiektów budowy czy kompleksowa obsługa geodezyjna inwestycji budowlanej.