Woda opadowa, a także zjawisko kapilarnego podnoszenia się wód gruntowych nie są korzystne dla stanu technicznego domu. Z biegiem lat obiekt bez odpowiedniej hydroizolacji oraz odwodnienia może ulec znacznemu uszkodzeniu. Woda niszczy bowiem ściany fundamentowe, a także doprowadzić może do zawilgocenia podpiwnicza oraz piwnicy. Każdy inwestor remontujący dom lub budujący swoje wymarzone „cztery ściany”, powinien zadbać zatem o odpowiednie zabezpieczenie budynku. Na jakie technologie warto postawić?

Systemowa hydroizolacja fundamentów

Jednym z najskuteczniejszych zabezpieczeń domu przed szkodliwym działaniem wód opadowych, roztopowych, a także wód gruntowych jest hydroizolacja fundamentów. Rozwiązań zaliczanych do ochrony przeciwwodnej jest obecnie na rynku wiele, a dużą popularnością cieszą się dzisiaj systemowe uszczelnienia. Nie są one tylko wykonywane jako hydroizolacja pozioma fundamentów, ale także uwzględnia stworzenie solidnej hydroizolacji pionowej. Specjaliści zajmujący się tworzeniem barier przeciwwodnych i przeciwwilgociowych dla domów podkreślają, że te dwa typy ochrony powinny być ze sobą zintegrowane. Ważne jest również to, by tworzyć je z materiałów z tej samej grupy.

Przykładem systemowej hydroizolacji pionowej i poziomej fundamentów jest technologia oparta o wykorzystanie wyrobów mineralnych – m.in. zapraw uszczelniających – a także modyfikowanych polimerami bitumicznymi mas uszczelniających KMB. Cały system z wykorzystaniem takich form zabezpieczeń może składać się zaś na następujące elementy:

  • izolację poziomą z elastycznej mikrozaprawy uszczelniającej,
  • grunt w postaci emulsji bitumicznej,
  • masę polimerowo-bitumiczną,
  • siatkę z włókna szklanego,
  • styropian,
  • folię polietylenową,
  • siatkę stalową,
  • jastrych cementowy,
  • panel drenażowo-izolacyjny.

Takie rozwiązanie skutecznie na wiele lat odseparuje fundament i ściany domu od wilgoci oraz wody. Podkreślić jednak warto, że taka hydroizolacja systemowa wykonywana jest głównie przy budowie domu. Ochrony dla domów już istniejących opierają się głównie o hydroizolację pionową z wcześniej wykonanymi pracami iniekcyjnymi naprawiającymi i umacniającymi ściany oraz fundament.

Drenaż opaskowy wokół fundamentów

Nie tylko hydroizolacja pozioma i pionowa ważne są przy zabezpieczaniu fundamentów przed wodą i wilgocią. Istotne jest również odwodnienie gruntu, wykonanie na działce drenażu liniowego (m.in. na podjeździe, przy tarasie), a także przeprowadzenie prac związanych z tworzeniem tzw. drenażu opaskowego. Wykonuje się go wokół fundamentów po to, by zbierał on nadmiar wody deszczowej spływającej w głąb ziemi. Dzięki niemu można również obniżyć poziom wód gruntowych poniżej posadzki w piwnicy. Jest on zatem niezbędny przy obiektach z piwnicami, a dzisiaj warto postawić na drenaż opaskowy również przy budowie lub remoncie domu niepodpiwniczonego. Rekomenduje to zespół doświadczonych fachowców z kieleckiej firmy KONKRET, którzy specjalizują się w tworzeniu hydroizolacji oraz w szeroko rozumianych robotach ziemnych i wodno-kanalizacyjnych. Jak takie pracownie tworzą zaś drenaż opaskowy.                                             

Tego typu ochrona domu przed wilgocią tworzona jest przy pionowo przy ścianach budynku. W przypadku budowanego obiektu elementy drenażu stykają się z murami. Dla domów istniejących drenaż wykonywany jest 2-3 metry od ścian. Ważne jest przy tym to, by zachować odpowiedni spadek całej instalacji, a także to, by była ona poprowadzona aż do najniższego poziomu fundamentu. Drenaż opaskowy tworzy się zaś z rur drenarskich, otulin rur, specjalnych geowłóknin, a także z wykorzystaniem studzienek rewizyjnych i zbiorczych. Cały system tylko z pozoru jest skomplikowany. Dobra firma zajmująca się na co dzień tworzeniem hydroizolacji domów wykona drenaż błyskawicznie.