Gdy myślimy o remoncie domu, wyobrażamy sobie dużą inwestycję finansową, ogromny bałagan i nerwową atmosferę wśród domowników. Żeby z tym skończyć, powinniśmy go odpowiednio zaplanować, czyli zapisać na kartce harmonogram działań i przygotować tablicę inspiracji. Jeżeli nie chcemy tego robić sami, możemy zdecydować się na skorzystanie z firmy oferującej pomoc przy remontach lub koordynację wykańczania wnętrz. Zanim jednak to zrobimy, warto zastanowić się, czy nasz dom wymaga rewolucji, czy może wystarczy lekka metamorfoza polegająca na ułożeniu nowych płytek lub malowaniu ścian?

Kilka słów o metamorfozie wnętrza

Niektóre wnętrza wcale nie wymagają remontu i wystarczy je odświeżyć. Tylko jak to zrobić? Zacznijmy od zmiany koloru ścian, położeniu fototapety lub bardzo modnego w ostatnim czasie betonu architektonicznego. To samo można zrobić z meblami – okleić je lub pomalować, dając im tym samym nowe życie. Warto wymienić również klamki, drzwi wewnętrzne, uchwyty i dodać kilka drobiazgów. Nowy zegar, obraz, świece, ramki ze zdjęciami, zasłony, narzuty oraz poduszki pomogą nadać świeżości Twojemu wnętrzu.

Decyzja o remoncie

Jeżeli uważasz, że metamorfoza to za mało i pragniesz diametralnych zmian, w postaci sufitów podwieszanych, modernizacji instalacji wodno-kanalizacyjnej czy burzenia i murowania ścian to czas na remont. Oczywiście jest to proces bardziej skomplikowany niż metamorfoza, ale dzięki niemu uzyskasz nowe wnętrze. Jeżeli potrzebujesz pomocy w aranżacji lub wykończeniu wnętrza, możesz skorzystać z usług firmy prowadzonej przez Romualda Adamarczuka. Specjalizuje się ona w świadczeniu usług budowlanych i remontowych tj. szpachlowanie; tynkowanie; malowanie ścian, biały montaż; układanie glazury; montaż płyt kartonowo-gipsowych; układanie płytek (i nie tylko) na posadzkach, schodach oraz tarasach. Doświadczona ekipa fachowców poza remontem przygotuje dla Ciebie szacunkowy kosztorys i pomoże w wyborze najlepszych rozwiązań oraz materiałów.

Remont generalny – jak go ugryźć?

Oczywiście w trakcie remontu mogą pojawić się nieprzewidziane sytuacje i wydatki, na które zawsze należy być przygotowanym. Zmiana układu ścian, wymiana instalacji i armatury, okien i drzwi, tynkowanie oraz inne prace nie należą do najprostszych i mogą uwydatnić inne defekty. Dlatego, jeśli nie jesteśmy złotymi rączkami, to powinniśmy powierzyć je specjalistom. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane w sposób profesjonalny. Pamiętajmy również, że przed podjęciem ostatecznej decyzji o rozpoczęciu prac, należy zapoznać się z przepisami prawa budowlanego. Niektóre z nich mogą wymagać zgłoszenia w urzędzie miasta, urzędzie wojewódzkim bądź w starostwie. Udając się do jednej z tych instytucji, musimy znać daty rozpoczęcia i zakończenia remontu, opisać zakres wykonywanych prac oraz udowodnić, że posiadamy prawa do budynku. Jeżeli w ciągu 21 dni od daty zgłoszenia nie otrzymamy odmowy, oznacza to, że można zacząć działać na pełnych obrotach!