Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie warunków pracy zgodnych z przepisami BHP. Obejmują one między innymi wytyczne, dotyczące dopuszczalnego natężenia hałasu. Ten często stanowi duży problem w zakładach produkcyjnych i jest spowodowany dużą ilością pracujących w jednym czasie maszyn oraz urządzeń. W takiej sytuacji konieczne staje się wykonanie odpowiednich izolacji akustycznych.

Skutki ekspozycji na hałas

W zakładach przemysłowych hałas jest nieodłącznym elementem jego funkcjonowania. Najczęstsze źródło stanowią maszyny oraz urządzenia wykorzystywane przy produkcji. Szkodliwe dźwięki mogą być również emitowane przez różne instalacje, na przykład wentylacyjną czy wodociągową. Przepisy BHP określają dopuszczalne normy natężenia hałasu i przy ośmiogodzinnej ekspozycji może wynosić 85 dB. Długotrwałe przebywanie w głośnym otoczeniu ma przede wszystkim negatywne konsekwencje zdrowotne. Poza tak oczywistym skutkiem, jakim jest uszkodzenie słuchu, wskazuje się także na podwyższenie ciśnienia krwi. To z kolei przekłada się na bóle głowy oraz nadmierne zmęczenie. Ponadto ma to wpływ na układ nerwowy – pogorszenie koncentracji, nadpobudliwość, drażliwość. Nie da się więc ukryć, że efektywność wykonywanej pracy przez osoby przebywające na hali znacznie maleje.

Z tego względu pracodawca jest zobowiązany do zapewniania warunków zgodnych z przepisami BHP, dlatego to w zakresie jego obowiązku leży zapewnienie właściwej ochrony słuchu pracownikom, ale także minimalizowania emitowanego hałasu. Może się to odbywać na różne sposoby, a jeden z nich stanowią metody techniczne jego ograniczania. W tym zakresie warto skorzystać z pomocy specjalistów, na przykład z firmy IzoSerwis, specjalizującej się między innymi w wykonywaniu izolacji akustycznych.

Rozwiązania minimalizujące hałas

Pierwszym krokiem, który powinien poczynić właściciel zakładu, jest inwestycja w jak najcichsze maszyny. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, a dodatkowo kilka bądź kilkanaście nakładających się na siebie dźwięków i tak skutkuje końcowym dużym natężeniem, który może przekraczać dopuszczalne normy. Poza zapewnieniem pracownikom środków indywidualnej ochrony słuchu najczęściej korzysta się z różnego rodzaju sposobów wygłuszania samych urządzeń. Po odpowiedniej kontroli technicznej oraz pomiarze natężenia hałasu można dobrać właściwe rozwiązanie.

Bardzo dobrze sprawdzają się ekrany oraz obudowy akustyczne, mające za zadanie izolować i pochłaniać emitowane dźwięki. Mogą one być stosowane dla pojedynczych maszyn lub wyłącznie ich elementów. Tego rodzaju bariery cechują się dużą elastycznością pod kątem konstrukcji, dlatego można je montować w dowolnym miejscu, które tego wymaga. Ponadto efekt wygłuszenia można osiągnąć poprzez zastosowanie miękkich materiałów na twardych powierzchniach, powodujących odbijanie się dźwięku. Do takiej izolacji akustycznej zalicza się na przykład pianki, żywice, jak również taśmy. Te mogą być mocowane na sufitach, ścianach, ale także bezpośrednio na komponentach maszyn – zbiornikach. Dodatkowo ograniczają one wibracje urządzeń, które również stanowią źródło hałasu.