Budowa domu jednorodzinnego to spełnienie marzeń większości z nas, a w szczególności młodych rodzin. Żeby budynek był funkcjonalny i dostosowany do wszystkich potrzeb domowników, trzeba pamiętać o kilku ważnych elementach, takich jak dobry projekt oraz właściwe wykonanie. Na co należy zwrócić szczególną uwagę i na czym polega kompleksowa budowa domu do stanu surowego?

Plany i projekty

Na samym początku należy skupić się na formalnościach, bez których nie będzie można ruszyć z budową. Konieczne jest uzyskanie stosownego pozwolenia, a także wykonanie projektu, który nie będzie tylko widzimisię właściciela posesji, ale też zostanie dopasowany do warunków panujących na danym terenie. W przeciwnym razie wniosek o pozwolenie na budowę zostanie odrzucony i konieczne będzie przygotowanie nowego projektu. Firmą wykonującą między innymi profesjonalne projekty domów jednorodzinnych, jest biuro projektowe DK PROJEKT, które znajduje się w Świnoujściu. Korzystając z usług dobrych architektów, zyskuje się pewność, że wszystkie dokumenty zostaną przygotowane zgodnie z przepisami prawnymi oraz indywidualnymi upodobaniami klienta.

Budowa do stanu surowego

Budowa domu dzieli się na dwa etapy. Pierwszym z nich jest wykonanie budynku do stanu surowego, natomiast drugim – jego wykończenie. Budowa do stanu surowego dzieli się na następujące kategorie:

  •     Stan surowy otwarty – zbudowanie ścian nośnych, komina, stropu nad parterem, schodów wewnętrznych, a także więźby i pokrycia dachowego. Otwory na drzwi i okna są zabezpieczane deskami oraz folią.
  •     Stan surowy zamknięty – oprócz elementów wymienionych w poprzedniej kategorii, dom zostaje w okna, drzwi oraz ściany działowe.

Należy pamiętać, że dom w stanie surowym zamkniętym nadal wymaga kompleksowego wykończenia, gdyż jego wnętrze jest pozbawione tynków, posadzek oraz wszelkich elementów instalacyjnych.

Na co zwracać uwagę?

Zdecydowanie najtrudniejszym i wymagającym największego nakładu pracy oraz finansów etapem jest budowanie domu do stanu surowego. Prace zaczyna się od odpowiedniego przygotowania gruntu i stworzenia solidnych fundamentów. Jeśli na samym początku budowy coś pójdzie nie tak, może mieć to wpływ na cały powstający budynek. Żeby stworzyć idealny dom jednorodzinny potrzeba zatem nie tylko dobrego projektu budynku, ale także właściwych wykonawców, którzy będą postępować zgodnie z zawartymi w nim instrukcjami. Zarówno wykonawcy, jak i właściciele nieruchomości nie mogą oszczędzać na materiałach budowlanych i wybierać te, które zapewnią solidną i trwałą konstrukcję.