Szkło to materiał, który ma wiele funkcji. Odpowiednio zabezpieczone, a przy tym przejrzyste jest stosowane jako wykończenie gablot. Znajduje zastosowanie nie tylko w sklepach czy muzeach, ale też coraz częściej w domach. Z połączenia szkła i drewna tworzy się np. solidne zabudowy szaf. Jakie jeszcze funkcje mają szklane witryny? Jak się je wykonuje? 

Nowoczesne witryny do salonu i inne zastosowanie szkła

Zastosowanie witryn ze szkła jest szerokie. Można je spotkać w obiektach przemysłowych, handlowych, sklepach czy galeriach w postaci witryn sklepowych, narożnych czy chłodniczych. Wykorzystywane są także w hotelach, restauracjach, biurach, jak również domach w formie witryn do salonu lub innych pomieszczeń. Szklane witryny w domu mogą posłużyć w:

  • Kuchni. Coraz częściej stosuje się je jako zamiennik górnej zabudowy w postaci wykończenia kredensu. Odpowiednio zaprojektowane stanowią stylowy kontrast z aranżacją jadalni. Szklane wykończenie można utworzyć poprzez lakobel, czyli szkło nad blatem kuchennym. W połączeniu z marmurową okleiną pozwoli stworzyć nowoczesne, przestronne wnętrze.

  • Sypialni. Sprawdzi się jako wykończenie nocnej szafki lub komody, w której zmieszczą się np. ręczniki, bielizna czy kosmetyki.

  • Salonie. Za oszklonym frontem będą się dobrze prezentować ulubione przedmioty codziennego użytku np. książki, zastawa stołowa czy rośliny w doniczkach albo świeczki.

Witryna pokojowa to także doskonały dodatek umeblowania w przypadku wnętrza urządzonego w minimalistycznym skandynawskim stylu. Warto przy tym pomyśleć o zastosowaniu ekologicznych materiałów zestawionych z białym odcieniem.

Pozostałe funkcje mebli witryn

Szklana gablota to również obowiązkowy element wyposażenia placówek edukacyjnych np. szkół oraz muzeów. Szkło chroni eksponaty przed zanieczyszczeniami oraz kradzieżą, a dodatkowe oświetlenie pozwala na korzystne zaprezentowanie cennego okazu. Dzięki szklanemu wykończeniu w efektowny sposób można zaprezentować dane produkty, trofea czy inne eksponaty. Zamykane na klucz gabloty sprawdzą się szczególnie na tzw. handlowych wyspach.

Jak tworzy się przeszklone witryny?

Witryna ze szkła ze względu na swoje szerokie zastosowanie jest niezwykle popularnym rozwiązaniem wyposażenia wnętrz. Jest przy tym uniwersalna i pasuje do każdego pomieszczenia. W związku z tym najlepiej skorzystać z usługi mebli na wymiar i szklenia gablot oferowanych przez poszczególny zakład szklarski. Dzięki temu można mieć wpływ na wygląd zleconego mebla np. określić liczbę półek oraz wybrać materiały. Interesującą opcją jest wisząca witryna, do której z reguły dołącza się specjalny zamek. Komplet stanowi zwykle układ półek, które mogą mieć dowolną, regulowaną wysokość. Można wybrać gotowe modele lub określić wymiary i zlecić wykonanie mebla.

Warto poza tym pomyśleć o dodatkowym oświetleniu oraz wykorzystaniu bezpiecznego surowca. Do sporządzenia tego rodzaju mebli na wymiar zazwyczaj używa się zbrojonego szkła lub termoizolacyjnego. Dlatego też warto zlecić jego wykonanie profesjonaliście. W ten sposób będziemy mieć zagwarantowane odpowiednie wymiary oraz bezpieczeństwo użytkowania. Co ciekawe, szklane zabudowy to nie tylko umeblowanie, ale też panele szklane czy wykończenia ścian.