Drewno jest chętnie wykorzystywanym surowcem do wznoszenia konstrukcji budynków. Jest to materiał lekki, stosunkowo tani i odpowiednio wytrzymały, o ile wcześniej zostanie poddany impregnacji. Montaż konstrukcji ułatwiają także naturalne właściwości fizyczne i mechaniczne drewna. W budownictwie powszechnie stosowane jest drewno konstrukcyjne. Czym powinno się ono wyróżniać?

Gatunki drewna budowlanego

Drewno konstrukcyjne można podzielić na dwa gatunki – lite i klejone. Powstaje ono zazwyczaj z sosny zwyczajnej, która jest łatwa w obróbce i nie posiada sęków. Drewno sosnowe cechuje się również dużą wytrzymałością i zdolnościami amortyzacyjnymi.  W tartakach znajdziemy także inne gatunki drzew iglastych. Dużym zainteresowaniem klientów cieszy się drewno modrzewiowe i jodłowe. Inwestorzy nie sięgają jednak po świerk, który nie sprawdza się na budowie ze względu na znaczne usłojenie. Przydatność danego drewna do wznoszenia konstrukcji określa norma PN-EN 1995 -1-1. Klasa drewna musi odpowiadać jego przeznaczeniu.

Drewno konstrukcyjne lite to tarcica, która została poddana dwukrotnemu przetarciu. Powoduje ono, że drewno zyskuje regularny kształt i proste kąty. Tarcica występuje w różnej długości, która może osiągać nawet 14 metrów. W tartakach znajdziemy też drewno pod postacią desek, krokwi, belek, łat czy kontrłat. Jak informuje specjalista z firmy Drew- Trak – drewno konstrukcyjne powinno być odpowiednio suche. Jego wilgotność nie może przekraczać 20%. Istotne jest także to, by było ono przechowywane we właściwy sposób – na równej powierzchni i w określonych od siebie odstępach.

Impregnacja drewna konstrukcyjnego

Od właściwej impregnacji drewna konstrukcyjnego zależy bezpieczeństwo całego budynku. Materiał ten jest bowiem podatny na wilgoć, rozwój grzybów i pleśni czy działanie szkodników takich jak np. korniki. Ochrona drewna powinna obejmować zatem wszystkie wymienione wyżej czynniki. Każde drewno budowlane należy impregnować niezależnie od tego, czy ma powstać z niego więźba dachowa czy też szkielet budynku. Stosuje się w tym celu specjalistyczne preparaty.

Ile kosztuje drewno konstrukcyjne?

Ceny drewna budowlanego są bardzo zróżnicowane. Koszt zakupu zależy od gatunku drzewa, z którego wyprodukowano materiał oraz od jego rodzaju i klasy. Na cenę wpływ ma także technika obróbki drewna oraz sposób wyceny towaru przez pracowników danego tartaku.