Niezależnie od tego, jaki rodzaj pokrycia dachowego wybierzemy, niezbędnym materiałem będzie blacha. Jeśli nie użyjemy jej do pokrycia dachu, to wykorzystamy ją do obróbki. Blacharskie obróbki dachu dotyczą m.in. okapu oraz kosza dachowego. Celem tego zabiegu jest zabezpieczenie tych miejsc. Jak zatem przebiegają obróbki dekarskie wspomnianych elementów dachu?

Jak wygląda obróbka blacharska okapu?

Zanim rozpocznie się opisywać, czym jest obróbka okapu, należy wiedzieć, czym właściwie on jest oraz w jakim celu wykonuje się przy nim prace blacharskie. Okap to dolna krawędź połaci dachowej, wzdłuż której montowane są rynny. Obróbka tego elementu dachowego robiona jest w kilku celach. Mianowicie dzięki niej woda deszczowa spływająca z połaci ma być kierowana do rynien. Poza tym stanowi zabezpieczenie deski okapowej na dachach o konstrukcji skośnej przed wodą, która nie trafiła do rynny. Z kolei na dachach, które mają pokrycia profilowane, np. z dachówek, płyt falisty lub blachodachówek, celem takiej obróbki jest kierowanie bezpośrednio do rynien skroplin pojawiających się w przestrzeni wentylującej spód pokrycia.

Blacharska obróbka okapu, którą zajmuje się m.in. firma budowlana FKC, zazwyczaj tworzona jest z pasa nadrynnowego oraz podrynnowego. Nadrynnowy zwykle na dole ma uformowany kapinos, czyli szerokie na 2 cm podgięcie. To umożliwia odrywanie się spływającej po nim wody oraz nie pozwala na podciekanie pod spód. Pas musi zostać zamontowany pod materiałem izolacyjnym połaci, a do jego zamocowania używa się samonawiercających wkrętów lub gwoździ dekarskich. Rozmieszcza się je w dwóch rzędach na mijankę. Dekarze zazwyczaj zachowują około 15 cm odległości między łącznikami. Natomiast pas podrynnowy ma zabezpieczać przestrzeń między rynną a okapem. Do jego mocowania wykorzystuje się najczęściej wkręty farmerskie, które posiadają uszczelki pod łebkami.

Jak obrabia się kosz dachowy?

Koszem dachowym określa się wewnętrzny narożnik w dachach skośnych u zbiegu dwóch połaci. Poprzez jego obróbkę blacharską tworzona jest płytka rynna, którą woda przedostaje się poza okap do rynien. Na pokryciach profilowanych obróbka kosza oparta jest na części deskowania, które zabudowane jest pod taką obróbkę lub na dociętych łatach. W przypadku istniejącego deskowania na krokwiach kosz będzie oparty na nim. Z kolei na pokryciach z płaskiej blachy deski należy rozsunąć, by pod blachą była wentylacja.

Do obróbki kosza dachowego można użyć taśmy koszowej. Mają one do 6 m długości i około 50 cm szerokości i zwykle to wystarcza do wykończenia kosza od dołu go góry. Poza tym jest ona samoprzylepna. Zastosowanie taśmy sprawia, że nie potrzeba łączeń, co dodatkowo dobrze wpływa na szczelność obróbki. Do obróbki kosza można wykorzystać także blachę koszową. W przypadku długich koszów konieczne będzie wykonanie łączeń. Odcinki blachy koszowej muszą zostać zamontowane od dołu w kierunku kalenicy. To sprawi, że górne odcinki będą zachodziły na dolne. Jeżeli byłoby odwrotnie, to efektem mogłoby być wciekanie wody pod blachę. Blachę koszową łączy się na rąbek leżący. Warto również wszystkie poprzeczne krawędzie blachy podwinąć, dzięki czemu unikniemy podciągania deszczówki pod spód.

Zarówno blachy koszowe, jak i taśmy nie mogą być przybijane i przykręcane, ponieważ opierają się na łatach lub deskowaniu. W związku z tym taka obróbka łączona jest z kontrłatami przy użyciu żabek, czyli specjalnych blaszek. Z jednej strony są one przykręcane do łaty, a z drugiej zahaczane o obróbkę.