Większość porad wnętrzarskich dotyczy dzisiaj małych mieszkań. Jest to związane z postępującą „miniaturyzacją”, czyli budową wielorodzinnych obiektów z lokalami mieszkalnymi o małych przestrzeniach użytkowych. Co jednak z mieszkaniami, które posiadają duży metraż, a ich salony są bardzo przestronne? Czy tu występuje dowolność aranżacyjna, czy jednak należy uniknąć pewnych błędów? Podpowiadamy, jak wykończyć salon z wysokim sufitem.

Duże salony z wysokim sufitem – cecha charakterystyczna kamienic

Salony o dużym metrażu z wysokim sufitem przede wszystkim spotkać można w kamienicach. To one wielokrotnie posiadają mieszkania z pomieszczeniami dziennymi o powierzchni nawet 40 metrów kwadratowych i wysokości sufitu do 3,5 metra! Często takie wnętrza wyposażone są przy tym w kilka okien, stając się bardzo słonecznymi salonami, które łatwiej dzięki temu zaaranżować. Aby jednak nie uzyskać efektu pustości i muzealnego ascetyzmu, należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami. 

Wykończenie wnętrza dużego salonu

Duży salon m.in. w kamienicy powinien być nie tylko zaaranżowany większą ilością mebli, które mogą być masywne – np. biblioteczki i stoły jadalniane – czy też nie tylko dużą liczbą różnorodnych dekoracji. Istotne jest wybieranie odpowiednich materiałów wykończeniowych. Zamiast kamiennych posadzek, warto zatem stawiać na bardziej przytulny parkiet w jodełkę, czy modne panele z drewna litego. Ściany powinny być wykańczane deskami obiciowymi wewnętrznymi, cegiełkami dekoracyjnymi, czy częściowo mikrocementem. Unikać należy zaś tapet. Jeśli chodzi o sufit, warto zainwestować w sufit podwieszany tworzony z zabudowy kartonowo-gipsowej. To ona nada wnętrzu głębi, stając się modnym dodatkiem opartym również o odpowiednie systemy oświetleniowe – np. taśmy ledowe.

W przypadku zakupu mieszkania w kamienicy, które będzie posiadało duży salon, ale małą liczbę pomieszczeń dodatkowych – pokojów sypialnianych i dziecięcych – możesz pokusić się o modernizację zagospodarowania przestrzeni. Mowa o połączeniu salonu z aneksem kuchennym, czy o wyodrębnieniu z salonu dodatkowego wnętrza. Na przykład garderoby, czy małego pokoju dziecięcego. Dzisiaj stawianie ścian działowych, czy to z bloczków silikatowych, czy z płyt kartonowo gipsowych jest szybkie proste i nie musi wiązać się z remontem pełnym pyłu i hałasu.

Na jaki styl postawić?

Najlepszym stylem dla mieszkań w kamienicach z salonem z wysokim sufitem jest styl industrialny lub skandynawski. Postawić można również na porządek klasyczny, awangardowy, lub na ten zaliczany do porządku retro. Unikać należy zaś wykończenia: „dworskich”, rustykalnych, czy chabby chic. Są one „zbyt” ciężkie dla dużych pomieszczeń, zaburzając optycznie ich geometrię.

Jak zatem można zauważyć, nawet duże mieszkanie może być problematyczne w aranżowaniu. Warto zatem zawsze stawiać przy remontach na projekty aranżacyjne, pomagające osiągnąć efekt pełnego zadowolenia. Taki zagwarantuje Ci m.in. firma Usług remontowo-budowlanych Piotra Sochy, która jest w stanie zrealizować nawet najbardziej niestandardowe pomysły swoich klientów indywidualnych, biznesowych oraz publicznych. Mowa również o pomocy przy ocieplaniu budynków, również metodą od wewnątrz, co często jest wykorzystywane w kamienicach.