Kuchnia to serce każdego domu. Ze względu na przeznaczenie tego wnętrza do jego aranżacji podchodzimy w szczególny sposób. Wykończenie ścian i posadzek powinno być trwałe, łatwe do utrzymania w czystości i estetyczne. Wiele osób decyduje się więc na montaż płytek ceramicznych. Swój renesans przeżywają również farby. Jaką emulsję wybrać do malowania ścian w kuchni?

Farba a kafelki w kuchni

Płytki ceramiczne w kuchni są bardzo praktyczne. Chronią ściany przed zabrudzeniem i prezentują się atrakcyjnie przez długie lata. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na ich zakup i montaż. Ponadto kafelki nie zawsze pasują do kuchen stylizowanych np. rustykalnych. Tutaj najlepiej sprawdzi się farba. Jaka powinna być ta do kuchni? Pamiętajmy, że jest to pomieszczenie, w którym panuje wilgoć, a ściany łatwo brudzą się w trakcie przygotowywania posiłków.

Jeśli kupimy najzwyklejszą farbę i pomalujemy nią ściany w kuchni, możemy być pewni, że już po tygodniu pojawią się na nich tłuste plamy czy pierwsze przetarcia. Farba do kuchni powinna być odporna na szorowanie, drobne uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci. Musimy nabyć produkt pierwszej klasy. Tylko wtedy możliwe będzie wielokrotne mycie powłoki bez naruszenia jej struktury. Warto też zastanowić się nad wyłożeniem płytkami ceramicznymi powierzchni nad blatem roboczym i nad kuchenką, a dopiero resztę ściany pokryć farbą.

Farba akrylowa, ceramiczna czy lateksowa?

W sklepach z artykułami budowlanymi znajdziemy wiele rodzajów farb. Jak spośród nich wybrać tę jedyną? Zwykle kierujemy się określonym kolorem, nie patrzymy natomiast na właściwości emulsji. Jak informuje specjalista z firmy remontowej Kaga-Bud – do malowania ścian w kuchni świetnie sprawdzą się farby lateksowe i ceramiczne. Nie są one wrażliwe na wilgoć, cechują się plamoodpornością oraz nie zawierają składników powodujących fogging, czyli osiadanie kurzu na ścianach. W dodatku występują w szerokiej gamie kolorystycznej, co umożliwia atrakcyjną aranżację kuchni.  

Hitem wnętrzarskim są też farby tablicowe. Można pokryć nimi wybraną powierzchnię ściany. Jak sama nazwa wskazuje farba tablicowa to farba, po której możemy pisać kredą. Oprócz aspektu dekoracyjnego zyskujemy też aspekt funkcjonalny. Lista zakupów umieszczona w widocznym miejscu ułatwi nam codzienną wizytę w sklepie spożywczym. Na rynku dostępne są również farby strukturalne, lecz nie zaleca się, by umieszczać je w pobliżu np. blatów roboczych, ponieważ mogą gromadzić się na nich zanieczyszczenia. W przypadku farb strukturalnych należy również zwrócić uwagę na to, czy można stosować je w kuchni. Taką informację znajdziemy na opakowaniu.

Niezależnie od tego, na jaką farbę się zdecydujemy, zaangażujmy w remont kuchni doświadczoną ekipę budowlaną. Wybór dobrej emulsji to nie wszystko. Ważne jest też prawidłowe przygotowanie ścian oraz estetyczne nałożenie farby.