Wraz z rozwojem firmy, przedsiębiorca często musi podjąć decyzję o budowie serwerowni. I choć zwykle najwięcej uwagi przywiązuje się do urządzeń oraz instalacji, nie wolno zapominać także o innych ważnych elementach. Podłoga techniczna to bardzo ważna składowa serwerowni. W jaki sposób możesz zbudować solidną i bezpieczną serwerownię w swojej firmie?

Pamiętaj o formalnościach

Jeśli pomieszczenie nie jest przystosowane do serwerowni, konieczna będzie jego adaptacja. Konieczne będzie stworzenie projektu budowlanego i uzyskanie formalnej zgody na zmianę charakteru użytkowania danego pomieszczenia. Jest to bardzo ważne i regulowane przez prawo. Jeśli przedsiębiorca nie uzyska zgody i dojdzie do wypadku – na przykład katastrofy budowlanej lub pożaru – sprawa może skończyć się w sądzie. Niestety, właściciel serwerowni w takim przypadku będzie na przegranej pozycji. Jeśli jednak wszystkie formalności zostaną załatwione, nie ma się czego obawiać.

Podłoga techniczna

Jak zostało już na wstępie wspomniane, podłoga jest bardzo ważnym elementem serwerowni. Nośność podłogi jest często parametrem, który dyskwalifikuje dane pomieszczenie z użytkowania jako serwerownia. Konstrukcja powinna być mocna i stabilna, aby bez problemu uniosła ciężki sprzęt elektroniczny. Nie sama nośność jest jednak istotna. Konieczne będzie również stworzenie podłogi technicznej, która będzie nie tylko bezpieczna, ale również funkcjonalna. Jest ona zbudowana z osobnych segmentów, które łatwo zdemontować w razie awarii. Montażem podłogi technicznej zajmuje się między innymi przedsiębiorstwo Peranek, które specjalizuje się w tworzeniu solidnych i bezpiecznych serwerowni. Siedziba firmy znajduje się w Warszawie.

Zalety podłogi technicznej

Podstawową zaletą podłogi technicznej jest łatwy dostęp do okablowania. Przewody serwerowni umieszcza się w tego typu podłodze i w razie potrzeby, można rozebrać dowolny jej fragment i zamontować z powrotem już w kilka minut. Jest to bardzo ważne, gdyż wszelkie awarie w obrębie serwerowni powinny być natychmiast eliminowane. W przypadku klasycznych podłóg kable musiałyby znajdować się na zewnątrz, co byłoby niefunkcjonalne, nieestetyczne i przede wszystkim niebezpieczne – łatwo o uszkodzenie przewodów. Jeśli jednak instalacja była na stałe umieszczona pod posadzką lub tynkiem – w razie awarii konieczne byłoby kucie materiału. Podłoga techniczna ma także inne zalety. W razie jej uszkodzenia można wymienić tylko niewielki fragment. Płyty wykorzystywane do jej zbudowania mają doskonale parametry izolacyjne, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko porażenia prądem lub pożaru.