Z drewna wykonuje się wiele materiałów, które wykorzystuje się w wielu różnych branżach, między innymi w budownictwie. Takim produktem jest tarcica, którą uzyskuje się w wyniku wstępnej obróbki drewna. Produkcją tarcicy zajmują się tartaki, a do jej wytworzenia stosuje się technologiczne procesy okrągłego tarcia drewna. Aby uzyskać tarcicę, niezbędne jest użycie różnego rodzaju pilarek. Zobacz, jakie rodzaje tarcicy możemy uzyskać, a także, jakie jest jej zastosowanie.

Tarcica – jakie są jej podstawowe rodzaje?

Tarcica to produkt drzewny, który dostępny jest w tartakach pod rozmaitymi postaciami. Tarcicę klasyfikuje się, uwzględniając m.in. stopień jej obróbki. Gdy ten czynnik będzie dla nas najważniejszy, wówczas wyróżniamy:

  • tarcicę nieobrzynaną,
  • tarcicę obrzynaną,
  • tarcicę obrzynaną zbieżyście,
  • tarcicę obliniastą.

Tarcica nieobrzynana to produkt, który powstał w wyniku jednokrotnego przetarcia drewna. Taka tarcica ma dwie powierzchnie obrobione, które są równoległe względem siebie. Ponadto jej krawędzie boczne są nieobrobione. Tarcica obrzynana charakteryzuje się tym, że wszystkie jej powierzchnie są obrobione. Mowa tu zarówno o płaszczyznach, jak i krawędziach bocznych. Taka tarcica powstaje wskutek dwukrotnego przetarcia drewna albo poprzez przetarcia materiału przy jednoczesnym obrzynaniu równoległym do osi wzdłużnej.

Kolejny rodzaj, czyli tarcica obrzynana zbieżyście to wynik przetarcia na ostro z nierównoległym obrzynaniem względem osi wzdłużnej. Z kolei tarcica obliniasta charakteryzuje się tym, że na narożach poprzecznych przekrojów widoczne są elementy obwodu drewna, którymi są oflisy lub obliny.

Jak jeszcze dzieli się tarcicę?

Tarcicę można też podzielić inaczej. Jeżeli weźmiemy pod uwagę jej poziom wilgotności, wówczas mamy do czynienia z tarcicą suchą lub mokrą. Suszenie tarcicy odbywa się w specjalnych suszarkach konwekcyjnych, podciśnieniowych albo aerodynamicznych. W ten sposób uzyskuje się materiał, którego wilgotność mieści się w przedziale od 8 do 12%. Poza tym tarcicę można podzielić zgodnie z gatunkiem drewna. Tartak Drewnex z Sułkowic w województwie małopolskim oferuje swoim klientom tarcicę liściastą oraz iglastą.

Jakie jest zastosowanie tarcicy?

Tarcicę dzieli się również ze względu na jej zastosowanie. Najbardziej znany jest tarcica budowlana. Służy ona do tworzenia elewacji, podłóg, tarasów, listew i innych drewnianych elementów, jakie znajdziemy w obiektach budowlanych. Taka tarcica najczęściej dostępna jest w postaci desek. Kolejny typ to tarcica konstrukcyjna, która służy do tworzenia elementów konstrukcji nośnych obiektów. Wykonuje się z niej głównie więźby dachowe, aczkolwiek służy ona też do robienia m.in. altan i domów drewnianych. Ostatni tym to tarcica stolarska, która charakteryzuje się wilgotnością na poziomie 10%. Używa się jej przede wszystkim w przemyśle meblarskim.