Instalacje elektryczne przede wszystkim kojarzone są z tradycyjnym okablowaniem układanym najczęściej w ścianach. Tymczasem jednak specjalistyczne sieci, w których bardzo ważną rolę odgrywa niezawodność, stosuje się specjalistyczne szynoprzewody. Są one w stanie przesyłać prąd o bardzo dużym natężeniu, dlatego nierzadko montuje się je między innymi w obiektach przemysłowych.

Charakterystyka szynoprzewodów

Inaczej nazywane są także szynami prądowymi i stanowią sztywne przewody z reguły w kształcie płaskownika. Wyróżniają się znacznym rozmiarem – ich długość sięga nawet 3 metrów – oraz tym, że są w stanie przekazywać prąd elektryczny w jednej linii, zarówno urządzeniom jedno-, jak i dwufazowym. Co ważne, nie należy mylić ich z tak zwanymi mostami szynowymi. To określenie odnosi się do wiązki takich szyn, które są wyprowadzane z rozdzielni, umożliwiając łączenie ze sobą rozdzielnic elektrycznych, a także transformatorów z rozdzielnicami. Pozwalają one na stworzenie niemal niezawodnej oraz całkowicie bezpiecznej instalacji elektrycznej. Najczęściej montuje się je na ścianach lub sufitach. W odróżnieniu od tradycyjnego okablowania nie trzeba podczas montażu kuć powierzchni.

Do zalet takiego rozwiązania należy również łatwość rozbudowy takiej sieci lub jej całkowitego demontażu. Jako że szynoprzewody wykonuje się z miedzi elektrolitycznej bądź aluminium, to starty w przesyłaniu energii elektrycznej spadają niemal do zera. Instalacje wykorzystujące tę technikę są z tego względu bezpieczne dla urządzeń z układami scalonymi. Ponadto w jej obrębie można stosować okablowanie o znacznie mniejszej średnicy, ponieważ szyny w całości przekazują napięcie. Należy także wspomnieć, że tego rodzaju elementy są odporne na trudne warunki atmosferyczne, a także – dzięki swojej konstrukcji – niemal niepalne. Stąd też stanowią dobrą alternatywę dla okablowania spełniającego normy przeciwpożarowe.

Zastosowanie szyn prądowych

Powyżej wymienione atuty szynoprzewodów zdecydowanie rekompensują wysokie koszty wykonania instalacji z ich wykorzystaniem. Tym może zająć się między innymi firma Peranek z Warszawy. Głównie tego rodzaju sieci można spotkać w obiektach przemysłowych z różnych sektorów, a także galeriach handlowych. Systemy szyn prądowych znajdują się wzdłuż torów metra, tramwajów czy pociągów. Korzystają z nich również obiekty telekomunikacyjne i informatyczne, gdzie bardzo ważne znaczenie mają jakość dostarczanej energii elektrycznej oraz niezawodność samej instalacji. Przede wszystkim jednak należy zaznaczyć, że szyny prądowe są nieodłącznym komponentem linii wysokiego napięcia.