Usługi remontowe pozwalają na wykończenie budynku i oddanie go do użytku. Składają się na nie prace różnego rodzaju np. dekarskie czy rozbiórkowe oraz odnowa ścian i podłóg. W robotach tych specjalizuje się wiele polskich firm. Zakres świadczonych na wysokim poziomie usług oraz koszty ich wykonania są jednak różnorakie. Warto zatem poznać ich podział oraz standardowe ceny.

Jaki jest zakres usług remontowych?

Usługi wykończeniowe i budowlane świadczone przez firmy remontowe dzielą się na prace ogólnobudowlane i specjalistyczne. Obejmują zarówno prace na lądzie, jak i wodzie. Zawierają budowę i przebudowę, restaurację, montaż i demontaż obiektów budowlanych. Zalicza się także do nich instalacja konstrukcji z produkowanych części, jak i budowli stałych lub okresowych. Poza tym ekipa remontowa zajmuje się takimi pracami jak: projektowanie wnętrz, układanie glazury i parkietu oraz wykańczanie powierzchni podłogowych. Do prac remontowych i wykończeniowych należy również opracowywanie planu sufitów podwieszanych oraz rozplanowywanie układu oświetlenia. Ekipa remontowa wykonuje także przebudowy ścian, a zatem szlifowanie, malowanie i tynkowanie oraz konstruowanie lub wyburzanie działowych ścianek. W zakres prac remontowych wchodzą poza tym usługi szklarskie, na które składa się wytwarzanie i instalacja m.in. luster, szklanych tafli oraz ścian pryszniców. Oprócz tego specjaliści przeprowadzają biały montaż. Polega on na działaniu w obrębie łazienki, a zatem na zamontowaniu wanny, kabiny prysznicowej, umywalki, zlewu czy toalety. Usługi remontowe obejmują także serwis hydrauliczny. Składa się na niego planowanie, instalacja oraz odnowa instalacji hydraulicznych. W zakres usług wykończeniowych wchodzi także układanie projektów, montowanie oraz renowacja instalacji elektrycznych. Roboty te wykonują najczęściej zatrudniani przez firmy proponujące usługi remontowe podwykonawcy, będący specjalistami w danej dziedzinie. Warto przy tym zwrócić uwagę na ich doświadczenie oraz ogólną renomę przedsiębiorstwa. Potem dopiero można sprawdzić cennik przeprowadzanych usług wykończeniowych.

Standardowy cennik usług remontowych

Ceny usług remontowych proponowane przez firmy wykończeniowe zwykle znajdują się do wglądu na prowadzonych przez nie stronach internetowych. W ten sposób można sprawdzić bieżącą ofertę oraz stawki instalatorów, murarzy, dekarzy czy całych ekip wykończeniowych. W aktualnych cennikach można znaleźć opłaty za najpopularniejsze prace remontowe i wykończeniowe. Wysokość kosztów jest zależna od miejscowości i regionu. Zwykle obejmują już VAT. Aby poznać szczegóły dotyczące oferty, najlepiej w tym celu wypełnić formularz kontaktowy lub zadzwonić do zakładu. Pomocne będą także internetowe kalkulatory budowlane. Umożliwią one opracowanie inwestycyjnego kosztorysu oraz porównanie ofert i cen za usługi remontowe. Na ostateczną sumę wpływa rodzaj planowanych prac, ich wielkość i różnorodność, jak również rodzaj obiektu, warunki przeprowadzania robót oraz zakres działań. Niektóre firmy budowlano-wykończeniowe umożliwiają negocjowanie cen. Ceny za pojedyncze usługi wykończeniowe zazwyczaj zaczynają się już od 25 zł np. za montaż okien. Większe prace np. montaż grzejników i instalacji lub obmurowania oznaczają koszt ponad 100 zł. Stawkę za pracę wyznacza się jednak na podstawie obejrzenia obiektu i zaleceń inwestora. Ostateczny koszt jest zwykle określany w powykonawczym kosztorysie.

Przeprowadzanie przebudowy domu lub budynku wcale nie musi być długim i czasochłonnym procesem. Wystarczy tylko projekt i kosztorys. Resztą zajmie się firma świadcząca profesjonalne usługi remontowe.