Węgiel kamienny to popularny materiał grzewczy. Podczas spalania wytwarza dużo ciepła, nie zawiera też dużo popiołu. Jest wydajny i ekonomiczny, może być mieszany z innymi materiałami. Ekogroszek zawiera mało siarki, nieużywany przez długi czas pozostaje w dobrym stanie. Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest korzystanie z pelletu, który produkuje się między innymi z trocin, będących efektem ubocznym obróbki drewna.

Węgiel kamienny

Węgiel kamienny to skała osadowa, w której skład wchodzą związki organiczne i nieorganiczne, a także woda. Zawiera w sobie od 75% do aż 97% pierwiastka węgla, co czyni z niego dobrej jakości materiał, często wykorzystywany do ogrzewania domów.

Węgiel kamienny można nabyć w różnej postaci. Wyróżnia się między innymi:

  • węgiel kamienny orzech (ma wysoką wartość opałową, a także zawiera mało popiołu, co czyni z niego produkt uważany za ekologiczny),
  • węgiel kamienny kostka,
  • miał z węgla kamiennego,
  • groszek.

W zależności od miejsca pochodzenia węgiel może mieć różną kaloryczność, co oznacza inną ilość energii, która jest wytwarzana podczas spalania. 

Ekogroszek

Ekogroszek może być produkowany z węgla kamiennego, ale również z brunatnego. Ważne jest, że węgiel, z którego wytwarza się ten materiał, musi mieć kaloryczność minimalną na poziomie 24 MJ/KG, a zawartość siarki, wody oraz innych substancji, które określa się mianem “niepalnych”, powinna mieć minimalną, śladową wręcz wartość.

Ekogroszek jest produktem ekologicznym, ponieważ podczas spalania do atmosfery nie wydziela się tak dużo szkodliwych gazów, jak przy spalaniu węgla w innej postaci. Co więcej, jest wygodny w użytkowaniu, ponieważ zawiera mało popiołu i siarki, a odpowiednio dobrany piec sprawi, że stanie się bardziej wydajny.

Pellet

Podczas spalania pelletu powstaje zdecydowanie mniej szkodliwych gazów, a także popiołu. Co więcej, piece przeznaczone do ogrzewania pelletem są zautomatyzowane, co przyspiesza cały proces i sprawia, że obsługa takiego kotła jest bardziej komfortowa.

To tani materiał, który jest ogólnodostępny. Można go dostać w różnych sklepach. Jest też wydajny.

Kluczem do tego, aby wybrać odpowiedni materiał, jest znalezienie dobrego dostawcy. Sklep Bioen posiada w ofercie surowce pochodzące pochodzące z różnych miejsc - każdy klient znajdzie produkt, który będzie odpowiadał jego potrzebom.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wśród najważniejszych parametrów, na jakie należy zwracać uwagę podczas zakupu materiału opałowego, jest jego kaloryczność. To informacja o tym, jaką ilość ciepła może wytworzyć dany materiał.

Kolejną rzeczą, na której warto się skupić, jest zawartość siarki, popiołu i wody. Wszystkie te parametry powinny być jak najniższe, ze względu na fakt, że mają one bezpośredni wpływ na jakość materiału.

Na koniec należy się zastanowić, jaki rodzaj ziarna (wielkość) będzie odpowiednia do pieca grzewczego, w którym dany surowiec będzie wykorzystywany.