W domach najwięcej ciepła ucieka przez najwyżej położone części budynku, dlatego tak ważne jest odpowiednie ocieplenie dachu i poddasza. Jednak równie istotne jest zadbanie o dobrą izolację fundamentów, inaczej może to przynieść wiele negatywnych skutków. Do tego doskonale sprawdzi się pianka poliuretanowa. Jakie są jej właściwości i w jaki sposób przebiega ocieplanie pianką PUR? Odpowiedź na te pytania przedstawiamy w artykule.

Dlaczego izolacja fundamentów jest ważna?

Od fundamentów rozpoczyna się budowa każdego domu, jednak wykonanie ich izolacji już nie jest takie oczywiste i nie wszyscy się tego podejmują. Biorąc pod uwagę teren oraz uwarunkowania geograficzne, nie zawsze jest to konieczne, jednak zdecydowanie warto. Dlaczego? Otóż fundamenty ze względu na to, że znajdują się w ziemi, mają ciągły i bezpośredni kontakt z wilgocią. Ta z kolei stopniowo niszczy materiały, co po pewnym czasie może skutkować uszkodzeniem konstrukcji. Ponadto, obecność wilgoci to prosta droga do rozwinięcia się pleśni lub grzyba, a więc powstania warunków szkodliwych dla naszego zdrowia. Co więcej, brak izolacji fundamentów powoduje powstawanie mostków cieplnych, czyli tym samym zwiększenie rachunków za ogrzewanie.

Ocieplanie pianką PUR

Do wykonania izolacji fundamentów pianką PUR, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywana jest specjalistyczna pianka poliuretanowa. Jednak tym, co zdecydowanie wyróżnia tę metodę, jest sposób aplikacji. Wykorzystuje się do tego odpowiednie maszyny z pistoletem natryskowym, które umożliwiają rozpylenie pianki strumieniem pod ciśnieniem. Po chwili piana PUR kilkakrotnie zwiększa swoją objętość, dzięki czemu dokładnie pokrywa całą powierzchnię oraz dociera do miejsc trudnodostępnych. Możliwa jest izolacja na dwa sposoby:

  • pozioma – ochrania część fundamentów powyżej poziomu wód gruntowych, zazwyczaj zabezpiecza przestrzeń między ławami i ścianami,
  • pionowa – stosowana na ścianach fundamentów, zabezpiecza przed wilgocią i zapewnia odpowiednią termoizolację.

Zalety izolacji pianką PUR fundamentów

Nie bez powodu metoda izolacji z wykorzystaniem pianki poliuretanowej zyskała tak dużą popularność. Lista zalet jest bardzo długa. Przede wszystkim zlecenie tego zadania profesjonalistom takim jak TERMOPUR. Ocieplanie pianą PUR. Sebastian Worek gwarantuje, że prace zostaną wykonane bardzo szybko, nawet w ciągu jednego dnia. Kolejną istotną zaletą jest uniwersalność tego rozwiązania – sprawdzi się zarówno w budownictwie nowym, jak i starym. Pianka PUR nie nasiąka wodą, jest odporna na zniszczenia, nie stanowi środowiska sprzyjającego rozwojowi bakterii i już nawet kilkucentymetrowa warstwa spełni swoją funkcję.