Chcąc obniżyć koszty ogrzewania, a jednocześnie poprawić komfort cieplny w naszym domu, warto rozważyć docieplenie zewnętrznych ścian budynku – inwestycja ta może okazać się bardzo opłacalna. Na który z materiałów dostępnych na rynku się zdecydować? Jakie rozwiązania są najpopularniejsze? Czy warto korzystać z pomocy ekipy budowlanej? Ile to wszystko może kosztować?

Jakich materiałów używa się do ocieplenia domu?

Do najpopularniejszych materiałów służących ociepleniu zewnętrznych ścian budynku, dachu oraz podłóg przy gruncie należą styropian i wełna mineralna – obydwa materiały charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, jednak jest między nimi kilka istotnych różnic. Wybór jednak zależy od indywidualnych potrzeb, jednak nie zawsze jest miejsce na pełną dowolność – dozwolona przenikalność cieplna wymienionych elementów budynku jest określona w przepisach prawa. Czasem możliwe jest zastosowanie tych materiałów naprzemiennie, jednak niektóre technologie wykluczają takie rozwiązanie. Wełna mineralna jest najczęściej wykorzystywana do izolacji ścian i dachów. Jest elastyczna, co umożliwia szczelne wypełnienie izolowanych przestrzeni. Jest również niepalna, ognioodporna i wytrzymała na działanie wysokich temperatur, a przy tym doskonale tłumi dźwięki. Jej dużą wadą jest podatność na wilgoć, gdyż ta przyczynia się do obniżenia, a z czasem nawet do utraty właściwości izolacyjnych. Wilgoć jest także środowiskiem przyjaznym rozwojowi grzybów, co może negatywnie wpływać na zdrowie użytkowników budynku.mStyropian, drugie z najpopularniejszych rozwiązań, charakteryzuje się z kolei wysoką odpornością na wilgoć. Mimo łatwości w obróbce i montażu nie jest to materiał elastyczny, toteż stosuje się go do ocieplania przegród poziomych oraz ścian. Ma wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, a przy tym jest wyjątkowo lekki, więc jego transport nie jest problemem. Jego negatywną cechą jest słaba izolacyjność akustyczna, zwłaszcza w przypadku drgań rozchodzących się w przestrzeni.

Ile kosztuje ocieplenie domu?

Eksperci z firmy Bar Bud – usługi ogólnobudowlane podkreślają, że koszty zależą od zastosowanej technologii oraz grubości izolacji, a także od tego, czy zdecydujemy się na skorzystanie z usług ekipy budowlanej, co jest wysoce zalecane – głównie ze względu na konieczność przygotowania projektu technicznego. Przy wykorzystaniu styropianu, wliczając koszty dodatkowych materiałów, robociznę oraz wykończenie elewacji, koszty docieplenia nie powinny przekroczyć 115 zł/m2. Wełna mineralna to rozwiązanie droższe – przy uwzględnieniu analogicznych czynników, kwota ta może sięgać do 150 zł/m2.