Planując budowę domu, musimy podjąć wiele ważnych dla projektu oraz sposobu wykonania budynku decyzji. Jedną z nich jest wybór sposobu ogrzewania budynku. Zdecydować się na ogrzewanie gazowe, płaszczyznowe, a może kocioł na paliwo stałe lub olej opalowy? Warto przed podjęciem decyzji dowiedzieć się więcej o tych rozwiązaniach. Poznaj najpopularniejsze systemy grzewcze i ich charakterystyczne cechy.

Ogrzewanie gazowe – dlaczego jest tak popularne?

Ogrzewanie gazowe to najpopularniejszy typ ogrzewania, ze względu na to, że wiele domów ma możliwość podłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej i korzystania z ogrzewania gazowego. Ogrzewanie gazowe ma wiele zalet, wśród których najczęściej wymienia się niskie koszty związane z eksploatacją. Co więcej, dzięki zastosowaniu elektroniki możliwe jest programowanie kotła, którego praca staje się w tym wypadku bezobsługowa.

Wśród wielu rodzajów kotłów gazowych wyróżniają się kotły kondensacyjne. Dzięki technologii kondensacji osiągają one dużo większą sprawność energetyczną, co ma bezpośredni wpływ na koszty związane z rachunkami za gaz – warto więc rozważyć tę opcję.

Ogrzewanie gazowe to dobry pomysł także do osób, których dom nie jest podłączony do sieci gazowej. W takiej sytuacji kocioł gazowy obsługiwany jest za pomocą butli z gazem LPG. Należy jednak pamiętać, że specjaliści z dziedziny instalacji grzewczych, tacy jak serwis Aqua-Instal Karol Leszek powinni dokonać przezbrojenia palnika na gaz płynny podczas pierwszego uruchomienia kotła.

Ogrzewanie płaszczyznowe – przyszłość systemów grzewczych?

Innym, coraz popularniejszym rozwiązaniem jest montaż ogrzewania płaszczyznowego. Zazwyczaj jest to ogrzewanie podłogowe, choć ogrzewane mogą być również ściany czy sufity – np. w przypadku poddasza zaadaptowanego do lokalu mieszkalnego.

Dużą zaletą ogrzewania płaszczyznowego jest równomierne nagrzewanie pomieszczeń, a co za tym idzie możliwość ogrzania domu przy zastosowaniu niższych temperatur niż w przypadku systemów grzejnikowych. Wiąże się z tym oszczędność energii oraz niższe rachunki za ogrzewanie, co niewątpliwie ma wpływ na duże zainteresowanie tego typu ogrzewaniem.

Co prawda jako jedna z zalet ogrzewania podłogowego wymienia się brak wpływu na aranżację lokalu (system ten jest niewidoczny, ponieważ znajduje się pod podłogą), jednak wybór tego rodzaju ogrzewania wiąże się z koniecznością rezygnacji z grubych dywanów, uważnym wyborem posadzek oraz odpowiednim rozmieszczeniem mebli, aby nie generować strat energii. Jest to wiec dobre rozwiązanie dla osób będących dopiero na etapie planowania budowy domu, które mogą wprowadzić takie modernizacje w projekcie.

Inne systemy grzewcze

W naszym kraju wciąż wiele osób korzysta z kotłów na paliwo stałe – drewno lub węgiel. Dzieje się tak dlatego, że kotły te należą do najtańszych dostępnych na rynku,  a koszt zakupu drewna opałowego lub węgla zazwyczaj jest o wiele niższy niż np. w przypadku oleju opałowego albo gazu płynnego. Rozwiązanie takie sprawdza się także wtedy, gdy posiadamy stały dostęp do własnych zasobów drewna.

Aby jednak nie zanieczyszczać środowiska za pomocą produktów powstałych podczas spalania tych paliw, warto zainwestować w paliwo typu ekogroszek lub pellet drzewny. Dodatkową korzyścią będzie fakt, że kocioł zasilany tego typu paliwem można zautomatyzować.

Kocioł na olej opałowy – wady i zalety

Kocioł zasilany olejem opałowym to rozwiązanie wciąż funkcjonujące w wielu domach jednorodzinnych, jednak niewiele osób planujących budowę domu decyduje się na wprowadzenie go do projektu. Niewątpliwą zaletą tego typu kotłów jest fakt, że są one w pełni sterowalne - wystarczy zamontować oraz zaprogramowanie odpowiedni sterownik tygodniowy.

Rozwiązanie to ma jednak wiele wad, które wpłynęły na to, że straciło na popularności. Najważniejszą z nich jest niewątpliwie wysoka cena oleju opałowego – rynek oferuje wiele tańszych rozwiązań. Ponadto do obsługi tego typu kotła niezbędna jest duża ilość miejsca potrzebna na składowanie oleju opałowego. Co więcej, koszt instalacji takiego kotła obejmuje nie tylko urządzenie grzewcze, ale również zakup i montaż specjalnych pojemników do przechowywania oleju.