Doświadczenia specjalistów z branży budowlanej wyraźnie wskazują na to, że ściany zewnętrzne obiektu mieszkalnego mogą generować nawet 20-25% strat cieplnych. Wraz z wydostającą się na zewnątrz energią, właściciele narażeni są niestety na coraz wyższe opłaty. Dlatego też poszukując idealnego materiału dociepleniowego, warto zwrócić uwagę na produkty charakteryzujące się najwyższą jakością taki jak m.in. nowoczesne styropiany. Które z nich najlepiej sprawdzą się na elewacji?

Jakie są 2 główne odmiany styropianów elewacyjnych?


Obecnie na rynku materiałów budowlanych inwestorzy mogą zetknąć się z wieloma różnego rodzaju produktami, które często niosą ze sobą pewne innowacje. Jednakże wciąż największym zainteresowaniem cieszą się sprawdzone rozwiązania, do których z pewnością zaliczają się styropiany EPS i XPS. Czym charakteryzują się dostępne technologie? W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze standardową wersją płyt polistyrenowych. Wyróżnia je wysoka porowatość powierzchni – choć oczywiście nie jest to zabieg przypadkowy. Pory są naturalnym izolatorem. Ich występowanie sprawia jednak, że ten wariant nie sprawdzi się w miejscach narażonych na działanie warunków atmosferycznych lub innych czynników zewnętrznych, np. na fundamentach.

Unowocześnioną wersją EPS jest XPS, czyli polistyren ekstrudowany. Odmienny proces produkcyjny sprawia, iż ten materiał izolacyjny charakteryzuje się wyższą gęstością, jednolitą strukturą oraz wyraźnie mniejszą porowatością. W ostatecznym rozrachunku XPS ma lepsze parametry izolacyjne, a także jest znacznie odporniejszy na nacisk statyczny oraz wpływ czynników takich jak m.in. niska temperatura czy podniesiona wilgotność. Pozwala to wykorzystać go nie tylko na elewacjach, lecz także na dachach. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czy grubość płyty ma wpływ na właściwości izolacyjne?


Mogłoby się wydawać, że grubość płyty ma decydujący wpływ na parametry termoizolacyjne. Okazuje się jednak, że nie do końca tak jest. Oczywiście styropian wyprodukowany w tożsamej technologii o grubości 25 cm będzie znacznie cieplejszy od tego, który ma 15 cm, aczkolwiek wyznacznik ten nie powinien być traktowany w kategoriach jednoznacznych. Znacznie ważniejszym z punktu widzenia inwestora czynnikiem jest współczynnik przenikania ciepła oznaczony grecką literą lambda. Im mniejszy, tym lepiej dla termodynamiki całego obiektu. Jak zatem łatwo się domyślić, najlepsze rezultaty można osiągnąć, montując na elewacji styropian XPS o grubości 12 centymetrów. Trzeba się jednak liczyć z tym, iż koszty takiej inwestycji będą dość odczuwalne.

Specjaliści od termoizolacji z firmy Ecomplex słusznie zaznaczają również, iż wszyscy klienci, którym zależy na znalezieniu tańszej technologii, mogą zdecydować się na zakup standardowego styropianu EPS w kolorze grafitowym. Oczywiście nie chodzi tutaj o względy estetyczne. Płyty produkowane w tym kolorze wyróżniają się lepszymi parametrami zarówno cieplnymi, jak i użytkowymi. Inny odcień stosowany jest jedynie w celu podkreślenia tego, że ma się do czynienia z materiałem bardziej zaawansowanym.