Wkręty służą do łączenia ze sobą różnych elementów i są bardzo często wykorzystywane w pracach budowlanych, remontowych, czy wykończeniowych. Na pierwszy rzut oka wszystkie wyglądają bardzo podobnie, ale to tylko pozorne wrażenie. Budowa uzależniona jest bowiem od ich przeznaczenia. Każdy domowy majsterkowicz powinien wiedzieć jakiego wkrętu użyć, więc omawiamy podstawowe rodzaje tych popularnych łączników.

Wkręty do drewna

Przy ich pomocy łączymy ze sobą drewno, ale i też przytwierdzamy do niego elementy wykonane z innych materiałów, np. metalowe okucia do mebli. Przed użyciem należy nawiercić w materiale otwór, chyba że mamy do czynienia z wkrętami samowiercącymi, które posiadają już specjalne zakończenie. Długość drewnianych wkrętów wynosi od 40 do 320 mm, a średnica od 0,5 do 6 mm. Ich gwint jest rzadki i głęboki. W dłuższych wkrętach gwint znajduje się tylko na części trzonu. Łby zazwyczaj są z zakończeniem stożkowym, talerzykowatym i walcowym. W pierwszej opcji wkręt będzie na równi z powierzchnią drewna. Warianty talerzowe i walcowe już wystają, ale za to skuteczniej mocują ze sobą elementy.

Wkręty do płyt wiórowych

Łączniki te są bardzo podobne do tych stosowanych przy drewnie. Zmniejszeniu uległa średnica rdzenia, dzięki czemu sama powierzchnia gwintu jest większa. Taka konstrukcja zdecydowanie lepiej sprawdza się przy materiałach o mniejszej gęstości. Również stożkowy kształt rdzenia został zastąpiony walcem, aby mógł bez problemu wkręcać się w wiórową strukturę. Wkręty do płyt wiórowych można zakupić w sklepach metalowych takich jak Dariusz Markowski Wyroby Śrubowe.

Wkręty do płyt gipsowo-kartonowych

Odróżniają się od większości wkrętów kolorem, bo są fosforowane na czarno. Charakteryzują się też trąbkowym łbem, który dobrze zagłębia się w płycie, a jednocześnie nie niszczy warstwy kartonowej. Do ich osadzania zawsze trzeba używać właściwych końcówek wkrętakowych. Często stosuje się końcówki z ogranicznikiem głębokości, które zabezpieczają przed zbyt głębokim wkręceniem i zniszczeniem płyty g-k.

Wkręty do betonu

Wkręty do betonu umożliwiają montaż różnych materiałów budowlanych. W związku z tym muszą być odporne na duże obciążenia. Najczęściej wykonywane są ze stali hartowanej. Można je stosować bezpośrednio w podłożu, bo przy wkręcaniu gwint wkrętu nacina w podłożu gwint współpracujący, Dlatego dodatkowe kołki rozporowe są już zbędne. Śruby te mają zazwyczaj płaskie końcówki i zaokrąglony sześciokątny łeb.