Polskie prawo budowlane nakłada na każdego inwestora obowiązek organizacji dziennika budowy, który jest ważnym, urzędowym dokumentem, zawierającym szczegółowe informacje na temat przebiegu robót budowlanych oraz wszelkich zdarzeń lub okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót. Za prowadzenie dokumentacji odpowiada kierownik budowy, którego obowiązkiem jest też dopilnowanie, aby w dzienniku znalazły się wpisy geodety.

Prace geodezyjne są kilkuetapowe i obejmują takie działania, jak: dokonanie pomiarów terenowych, wytyczenie osi budynku oraz przyłączy, a także inwentaryzację powykonawczą. Po przeprowadzeniu pomiarów geodeta dokonuje zwięzłych wpisów w dzienniku budowy, biorąc tym samym odpowiedzialność za prawdziwość oraz poprawność zgromadzonych danych. Każdy wpis opieczętowany jest własnoręcznym podpisem oraz pieczęcią osoby uprawnionej do dokonywania pomiarów geodezyjnych.

Pomiary terenowe i wytyczenie budynku oraz przyłączy

Jak zauważa geodeta, Marcin Szozda z Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Technicznego Geodesy, świadczącego usługi geodezyjne w województwie lubelskim: już na początku realizacji inwestycji warto zwrócić uwagę na to, aby wybrać doświadczonego geodetę z uprawnieniami, znajdującego się na liście specjalistów, dostępnej w katalogu internetowym, opracowanym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.

Przed wykonaniem projektu budynku geodeta dokonuje pomiarów terenowych, by następnie opracować mapę do celów projektowych. Gdy inwestor posiada już pozwolenie na budowę, następuje wytyczenie osi budynku oraz przyłączy wodno-kanalizacyjnych, gazowych i energetycznych. Zebrane pomiary oraz inne, istotne uwagi geodety są następnie precyzyjnie odnotowywane w dzienniku budowy i opatrzone pieczęcią podmiotu odpowiedzialnego za dokonanie wpisu. Polskie prawo nie reguluje szczegółowo zasad uzupełniania dziennika, w praktyce są to zwięzłe, rzeczowe wpisy, zawierające jedynie najważniejsze dane lub podpis.

Inwentaryzacja powykonawcza

Po zakończeniu prac budowlanych rozpoczyna się procedura przygotowania budynku do odbioru. W tym celu geodeta przeprowadza ponownie pomiary terenowe, aby sprawdzić, czy budynek oraz przyłącza są wykonane zgodnie z założeniami projektu. Jeśli po ich przeprowadzeniu oraz analizie nie wykryje on żadnych błędów, dokonuje swojego ostatniego wpisu w dzienniku budowy – dokument ten, wraz z pozostałą dokumentacją geodezyjno-kartograficzną i operatem geodezyjnym inwestor przekazuje do właściwego inspektora nadzoru budowlanego.