Wazelina techniczna jest bardzo popularną substancją, a dokładniej mieszaniną węglowodorów parafinowych, która ma bardzo szerokie zastosowanie. Dzięki temu, ze zmniejsza tarcie, zabezpieczana powierzchnie metalowe przed korozją jest często wykorzystywana w wielu zakładach przemysłowych, a także warsztatach samochodowych. W tym artykule poznasz właściwości wazeliny oraz szeroką ofertę firmy Konvest – zapraszamy do lektury!

Cechy charakterystyczne wazeliny technicznej

Wazelina niezwykle często kojarzy się z powszechnie znanym środkiem kosmetycznym, jednak tak techniczna ma zupełnie inne właściwości. Jest to substancja będąca mieszaniną określonych węglowodorów parafinowych. Jest dostępna na rynku w postaci nieoczyszczonej (czy też inaczej mówiąc – surowej). Ma barwę brązową, konsystencję masła oraz właściwości drażniące dla skóry, oczu oraz górnych dróg oddechowych. W związku tym, podczas jej używania trzeba zachować szczególną ostrożność. Dodatkowo jest łatwopalna i spala się z wydzielaniem trującego tlenku węgla. Wazelina techniczna jest używana powszechnie jako smar oraz środek zabezpieczający przed korozją. Dzięki idealnemu zabezpieczania powierzchni metalowych jest bardzo często stosowana w warsztatach samochodowych, a także szeroko rozumianym przemyśle.

Aby wazelina techniczna aby nie straciła swoich właściwości smarnych, konieczne jest jej zabezpieczanie przed działaniem promieniowania UV, a szczególnie przed wilgocią oraz wysoką temperaturą. Najlepiej przechowywać ją w zacienionym miejscu, gdzie nie panuje ciepło powyżej 25°C. Warto również wiedzieć, że wazelina nie jest substancją, obojętną dla środowiska i działa na nie negatywnie. W razie wystąpienia niekontrolowanego wycieku, należy zgłosić to odpowiednim służbom. Warto również podkreślić, że ważnymi parametrami technicznymi wazeliny jest kwasowość do której zależeć będzie jej zastosowanie. Bezkwasowy produkt sprawdzi się idealnie do zabezpieczenia połączeń elektrycznych, elementów ze skóry czy gumy, zaś wazelina kwasowa sprawdzi się w przypadku części mechanicznych.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat wazeliny technicznej?

Nie zwykle ważną cechą wazeliny technicznej, która determinuje jej zastosowane do konkretnych celów jest stopień topliwości, który określa najwyższą temperaturę, w której wazelina może pracować w bezpieczny sposób. Wyróżnia się wazelinę niskotopliwą – pracującą najlepiej do temperatury nieprzekraczającej 30°C oraz wazelinę wysokotopliwą – w jej przypadku maksymalna temperatura pracy to 55°C. Doświadczona firma Konvest z Rzeszowa w województwie podkarpackim, której właścicielem jest Zbigniew Kuźniar zajmuje się konfekcją i dystrybucją materiałów przemysłowych, w tym najwyższej jakości wazeliny technicznej oraz olei wazelinowych, preparatów chemicznych, mleczka do opon, smarów ceramicznych, miedzianych, silikonowych, teflonowych, łożyskowych, a także preparatów do konserwacji opon. Oferuje ona klientom fachowe wsparcie oraz profesjonalną i miłą obsługę.