Drewniane podłogi mają wiele zalet. Są ponadczasowe oraz uniwersalne. Nie wychodzą z mody po kilku tygodniach czy miesiącach. W dodatku pasują do niemal każdego stylu aranżacji wnętrz i zachowują atrakcyjny wygląd na lata. Oczywiście, jeśli zostaną wykonane z odpowiedniego surowca. Jakie drewno na deski podłogowe najlepiej wybrać? Radą służą specjaliści z przedsiębiorstwa ADC PPUH.

Drewno podłogowe a rodzaj pomieszczenia 

Wybierając deski na podłogę, trzeba zwrócić uwagę na miejsce, w którym zostaną one umieszczone, a także parametry samego drewna. W pomieszczeniach, gdzie domownicy spędzają dużo czasu doskonale sprawdzą się materiały o wysokim stopniu twardości, na przykład dąb, jesion, buk czy grab. Są trwałe i odporne na uszkodzenia o charakterze mechanicznym (zarysowania, wgniecenia, ścieranie itp.). W rzadziej eksploatowanych przestrzeniach warto wykorzystać deski podłogowe wykonane z miękkiego surowca. Może to być brzoza, olcha, topola, świerk albo jodła. 

Natomiast we wnętrzach narażonych na skoki temperatury i działanie wody, dobrze jest położyć drewno egzotyczne, na przykład tek lub merbau. Cechuje je bowiem długi czas tak zwanej wymiany wilgotnościowej. Nie będą więc zbyt mocno kurczyć się ani pęcznieć wraz z upływem czasu. Jak podkreśla ekspert z tartaku ADC PPUH:

W łazience można również zastosować deski z rodowitego drewna (modrzewia, dębu, jesionu, etc.). Należy je jednak wcześniej poddać specjalistycznej obróbce termicznej. Dzięki temu zyskają nie tylko mniejszą kurczliwość, ale również niską podatność na działanie promieniowania ultrafioletowego oraz różnych patogenów, między innymi grzybów.

Jeśli właściciel domu bądź mieszkania decyduje się na instalację ogrzewania podłogowego, powinien zainwestować w cienkie deski o grubości nie większej niż 17 milimetrów, najlepiej wielowarstwowe. Wspomniane surowce mają bowiem większą przenikalność cieplną. 

Jak deski podłogowe wpływają na estetykę wnętrza?

Drewniane deski, a także inne komponenty wykonane z naturalnych materiałów ocieplają przestrzeń. Jasne drewno podłogowe może dodatkowo optycznie ją powiększyć, ciemne sprawi natomiast, że aranżacja nabierze bardziej industrialnego bądź kolonialnego charakteru. Należy jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii – tak wyraziste elementy wykończeniowe mogą łatwo zdominować wnętrze. Dlatego warto je zrównoważyć, na przykład poprzez dobór stonowanych mebli, utrzymanych w dużo jaśniejszej gamie kolorystycznej.