Wyroby hutnicze są bardzo szeroko wykorzystywane w budynkach o zastosowaniu przemysłowym. Wykonane ze stopów węgla i żelaza elementy są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a po odpowiedniej obróbce poprzez nałożenie specjalnych powłok, np. warstwy zabezpieczającej przed korodowaniem. Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się konstrukcje ze stali czarnej. Czym jest ten materiał i co najczęściej się z niego przygotowuje?

Czym właściwie jest stal czarna?

Poddany odpowiedniej obróbce termicznej stop żelaza z węglem we właściwych proporcjach daje możliwość stworzenia tzw. stali czarnej. Jest ona także nazywana węglową. Można ją modyfikować pod względem twardości. Parametry w tym zakresie zwiększają się wraz z wyższą zawartością węgla w procesie tworzenia gotowego materiału. Działania z tym związane realizowane są przeważnie stosunkowo szybko, co wpływa na koszt produkcji wyrobów hutniczych ze stali czarnej. Nie są one drogie, dlatego szeroko wykorzystuje się je m.in. w obiektach przemysłowych.

Stal węglowa jako materiał do dalszej obróbki i przygotowania z niego wybranych elementów występuje najczęściej w specjalnych arkuszach. To właśnie z nich tworzy się natomiast m.in. rury czy pręty. Wymaga to jednak odpowiedniego parku maszynowego i doświadczonej kadry, która przeprowadzi wszystkie kluczowe procesy w sposób profesjonalny. Usługi w zakresie wykonywania konstrukcji ze stali czarnej realizuje firma Lower Silesia Tech. To przedsiębiorstwo, które jest w stanie w krótkim czasie dostarczyć klientowi wyroby ze stopów węgla i żelaza zgodne z jego oczekiwaniami oraz wymogami. Są to przeważnie wspomniane już elementy obiektów przemysłowych – jakie dokładnie?

Konstrukcje ze stali węglowej wykorzystywane w przemyśle

Zakłady produkcyjne czy fabryki to miejsca, w których panują najczęściej dość trudne i zróżnicowane warunki pracy. Wpływają one również na elementy konstrukcyjne takich obiektów. Z tego względu ważne jest, by były one przygotowane z trwałych materiałów. Stal czarna ma bardzo dobre właściwości mechaniczne, dlatego nadaje się do zastosowań przemysłowych. Jest to materiał wykorzystywany do produkcji wspomnianych już rur i prętów, ale nie tylko. Ze stali węglowej tworzy się też gotowe konstrukcje oraz profile zamknięte o kwadratowym lub prostokątnym przekroju.

Do elementów obiektów przemysłowych zaliczają się również wyroby w postaci podkładek czy płyt, które są komponentami maszyn i urządzeń. Także i w tym wypadku stosuje się stal czarną, która zapewnia optymalną odporność na uszkodzenia mechaniczne, a po naniesieniu powłoki antykorozyjnej – również na działanie wilgoci.