Jeśli planujesz w niedalekiej przyszłości budowę domu, w pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się nad wyborem dobrego biura architektonicznego, które wykona dla Ciebie projekt inwestycji zgodny z Twoimi oczekiwaniami oraz doradzi w wyborze nowoczesnych rozwiązań. Nawiązując współpracę z pracownią architektoniczna, możesz zlecić wykonanie  projektu indywidualnego, który stworzony zostanie od podstaw zgodnie z Twoimi wytycznymi. Drugą opcją jest zakup projektu typowego (gotowego), co w ostatnich latach stało się bardzo popularne.

Zobacz, jakie informacje powinien zawierać gotowy projekt architektoniczny i w jakim celu się go wykonuje.

Czym jest projekt architektoniczny?

Projekt architektoniczny to dokumentacja, niezbędna do stworzenia projektu budowlanego. Jeśli planujesz budowę domu, musisz uzyskać stosowne pozwolenie na budowę, które wydawane jest przez urząd na podstawie złożonej przez Ciebie kompletnej dokumentacji. Rolą biura architektonicznego jest wykonanie takiego projektu. Jeśli dysponujesz już projektem typowym pracownia projektowa przeprowadzi obowiązkową adaptację do warunków miejscowych, wtedy dopiero możesz przedłożyć projekt w urzędzie w celu wystąpienia o pozwolenie na budowę. Ważna uwaga: projekt gotowy bez adaptacji nie jest dokumentem wystarczającym do złożenia w urzędzie w celu uzyskania pozwolenia na budowę.

Co zawiera gotowy projekt?

Gotowy projekt zawiera dokumentację, niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę domu, nie jest on jednak kompletny i dlatego wymaga adaptacji.  W skład takiego projektu wchodzą:

  • projekt architektoniczno-budowlany,
  • projekt konstrukcji,
  • projekt instalacji,
  • projektowaną charakterystykę energetyczną budynku, określającą klasę energetyczną budynku,
  • potwierdzenia uprawnień osób wykonujących projekt,
  • a także dokumenty potwierdzające zgodę na adaptację projektu.

Ponadto, pracownia projektowa może również wykonać inne dodatkowe opracowania np.  projekt instalacji solarnej, wentylacji mechanicznej, instalacji wykorzystania wody deszczowej czy sporządzenie szczegółowego kosztorysu inwestycji. Decydując się na współpracę z doświadczonymi i otwartymi na potrzeby klienta architektami zyskujesz więc  projekt wymarzonego domu, którego budowa może ruszyć, kiedy tylko uzyskasz na to zgodę urzędników.

Nowoczesne rozwiązania

Światowym priorytetem jest aktualnie ochrona klimatu, w związku z powolnym wyczerpywaniem się powszechnie stosowanych źródeł energii.  Ze względów ekologicznych i ekonomicznych wdrażane są więc mechanizmy sprzyjające rozwojowi odnawialnych źródeł energii, a ten dobry trend na stałe zagościł także w budownictwie. Wiele osób planujących budowę domu decyduje się aktualnie na zakup projektu domu energooszczędnego lub nawet pasywnego.

Jeśli zastanawiasz się nad budową domu spełniającego definicję domu energooszczędnego, warto zorientować się, czy wybrane przez  ciebie buro projektowe oferuje tworzenie projektów tego typu i czy ma doświadczenie w tego typu budownictwie. O energooszczędności domu decyduje wiele czynników, takich jak:

  • architektura budynku,
  • usytuowanie budynku względem stron świata,
  • rozwiązania konstrukcyjne,
  • izolacyjność cieplna przegród budowlanych,
  • odpowiednia wentylacja,
  • rodzaj systemu grzewczego,
  • system zarządzania budynkiem, pozwalający optymalnie sterować poborem i  produkcją energii, czyniąc budynek „inteligentnym”.

Warto wybrać do współpracy biuro doświadczone w wykonywaniu projektów takich inwestycji, na przykład + forma – pracownię projektową specjalizującą się w nowoczesnych rozwiązaniach.  Energooszczędny dom to nie tylko dbałość o planetę, ale również komfort użytkowania domu i spora oszczędność.