Budowa domu to dla tysięcy Polaków inwestycja życia. Nie warto zatem podejmować pochopnych decyzji, które nie zostaną omówione z doświadczonymi ekspertami. Szczególnie uważnie należy wybierać działkę pod budowę domu. Niejednokrotnie dochodziło bowiem do przypadku, w którym po wybudowaniu domu obok niego powstał na przykład cmentarz. Pułapek przy zakupie nieruchomości gruntowych jest zatem wiele. Z pośrednikiem nieruchomościowym nie są one jednak straszne. Wiedzieć trzeba, że wybór działki to bowiem nie tylko kwestia jej ceny.

Lokalizacja działki 

Kupując działkę, szczególnie należy zwracać uwagę na jej lokalizację oraz wymiary. Przede wszystkim uwzględnić należy kwestie związane z odległością terenu od miejsca pracy, szkół czy sklepów. Sprawdzić należy też czy działka posiada korzystny wynik mapki w planie zagospodarowania przestrzennego, czyli czy jest zaliczana do terenów do zabudowy. Określić trzeba dostępność do drogi oraz to czy tzw. służebność drogi nie jest we władaniu sąsiada. W takim przypadku niestety dochodzi do konfliktów przy wyznaczeniu trasy dojazdowej do działek.

Uwzględnić trzeba również to, jakie inwestycje mogą powstać w bezpośredniej i pośredniej odległości od działki. Nikt nie chce bowiem mieszkać koło cmentarza, wysypiska śmieci czy też zakładu przemysłowego i stacji paliw. Aby móc to określić ważna jest weryfikacja prawna nieruchomości gruntowej.

Stan prawny działki

Kupno nieruchomość gruntowej wiąże się z koniecznością zweryfikowania jej stanu prawnego. Podstawowym źródłem informacji jest zatem księga wieczysta, która pozwoli sprawdzić m.in. to, czy działka nie jest zadłużona.

Sprawdzanie statusu ważne jest też dla działek okolicznych. Gminne wydziały architektury i urbanistyki muszą udzielić informacji na temat tego, czy warunki zabudowy innych nieruchomość w okolicy pozwalają na ich wykorzystanie do celów komercyjnych oraz przemysłowych.

Zwróć uwagę na media oraz wymiary działki

Unikać jak ognia powinno się zaś działek, przy których koszty przyłączy do zewnętrznych dostawców mediów będą bardzo wysokie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której inwestor zamierza postawić na niezależne technologie: fotowoltaikę, pompy ciepła, zbiorniki LPG oraz studnie głębinowe i przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Jeśli chodzi zaś o wymiary działki, muszą one odpowiadać koncepcji domu i ogrodu. Nie zawsze wąski teren pod zabudowę jest bowiem dla inwestorów problemem. Często to właśnie takie niekorzystne warunki przekuwane są w zaletę – dom może być nowoczesny i niestandardowy, a cena gruntu niebywale niska. Wymiar działki budowlanej to zatem indywidualna kwestia kupującego.

Zdecydowana większość inwestorów w Polsce poszukuje jednak gruntów zorientowanych na północ, gdzie wjazd będzie przygotowany od północy, a ogród od południa. Największym zainteresowaniem cieszą się też te nieruchomości, które mają przynajmniej 700-900 metrów kwadratowych powierzchni i szerokość minimum 22-25 metrów.

Pośrednik nieruchomościowy kluczem do korzystnej inwestycji

Podsumowując, warto zatem zwrócić uwagę na to, jak wiele pułapek czyha na inwestorów indywidualnych planujących zakup działki pod budowę domu. Nie tylko zatem należy skupiać się na atrakcyjności lokalizacji, wymiarach oraz na cenie. Czynników, które wpływają na atrakcyjność oferty, jest wiele. Je zaś powinien dokładnie określić pośrednik nieruchomościowy. Taki specjalista sprawdzi dany grunt pod kątem prawnym, funkcjonalnym, a także cenowym. Pośrednicy zwracają przy tym uwagę nawet na atrakcyjność działki w ujęciu długoterminowym. Pomagają również doprecyzować potrzeby i możliwości klienta, proponując korzystne rozwiązania kredytowe. Zakres pomocy, jaką mogą udzielić tacy agenci jest zatem bardzo szeroki, a współpraca z nimi to klucz do pełnego zadowolenia i korzystnej inwestycji.

Na to liczyć mogą klienci takich agencji jak ADREM NIERUCHOMOŚCI, której doradcy współpracują z rzeczoznawcami, biegłymi sądowymi, licznymi deweloperami, urzędami miejsko-gminnymi, a także z ubezpieczalniami i bankami. Obrót nieruchomościami – wynajem mieszkań, sprzedaż domów itp. – to nie tylko tworzenie ofert na stronach internetowych.