Budowa domu wymaga spełnienia szeregu wymogów formalnych. Jedną z podstawowych formalności jest wykonywanie map do celów projektowych dotyczących obszaru, na którym ma zostać posadowiona nieruchomość. Od pracownika Geometr Przedsiębiorstwo Geodezyjne dowiemy się, jakie inne mapy są jeszcze niezbędne w czasie realizacji inwestycji budowlanej.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego – podstawa prac budowlanych

Plan Zagospodarowania Przestrzennego to zespół wytycznych określających sposób i rodzaj zabudowy na danej nieruchomości. Dzięki niemu można określić czy inwestor może postawić dom jednorodzinny, bliźniak czy dom szeregowy. Co więcej, plan wskazuje wysokość budynku, kąt nachylenia dachu, a niekiedy nawet kolor dachówki. Zawsze inwestor musi brać pod uwagę zapisy istniejącego planu zagospodarowania przestrzennego. Wypis planu jest niezbędny, aby uzyskać pozwolenie na budowę lub dokonać podziału działki. Także z planu zagospodarowania przestrzennego wynika czy działka jest „działką budowlaną”. W przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy,

Jakie są rodzaje map geodezyjnych?

Mapy geodezyjne dzielą się zasadniczo na dwa typy – mapy zasadnicze oraz mapy do celów projektowych. Mapa zasadnicza, wydawana w skali 1:500 lub 1:1000, określa ona granice działek i media znajdujące się na danym terenie, i jest wydawana przez właściwego Starostę lub Prezydenta Miasta.

W odróżnieniu od map zasadniczych ważność mapy do celów projektowych jest okresowa. Mapa do celów projektowych jest sporządzana przez geodetę i jest ona  niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowie, i wykorzystywana na etapie projektowania przyłączy do budynków. To na niej architekt projektuje lokalizację budynku i trasy przyłączy. Uprawniony geodeta, np. z Geometr Przedsiębiorstwo Geodezyjne, musi uwzględnić zarówno stan faktyczny działki, jak i nieruchomości przylegające. Stawki za wykonanie mapy oscylują w granicach od 500 do 2000 zł, w zależności od obszaru, jaki geodeta musi objąć aktualizacją.

Co uwzględnia projekt zagospodarowania nieruchomości?

Projekt zagospodarowania nieruchomości uwzględnia kilka istotnych parametrów m.in. lokalizację budynku, ciągi przyłączy, wejścia, wjazdy, ogrodzenia oraz składowiska odpadów stałych. W projekcie muszą znaleźć się także informacje o zmianach w ukształtowaniu terenu oraz organizacji terenów zielonych.

Mapy inwentaryzacyjne – do czego służą?

Kiedy budowa domu jest na etapie końcowym, geodeta wykonuje mapę inwentaryzacyjną. Mapy inwentaryzacyjne domu i ogrodzenia posesji, a także wszystkich przyłączy, muszą być wykonywane na potrzeby złożenia zgłoszenia do nadzoru budowlanego. Koszty sporządzenia takich map wahają w granicach od 500 do 1500 złotych.

Kiedy dom jest już wykończony, geodeta dokonuje pomiaru powykonawczego budynku, sprawdzając zgodność zrealizowanego obiektu z pozwoleniem na budowę.

Profesjonalne usługi geodezyjne

Geometr Przedsiębiorstwo Geodezyjne obsługuje zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. W ofercie znajdują się między innymi sporządzanie map dla celów projektowych i prawnych, podziały i rozgraniczenia nieruchomości, wznowienia granic, opracowywanie dokumentacji dla potrzeb notarialnych oraz pomiary realizacyjne i powykonawcze. Ponadto firma zajmuje się obsługą geodezyjną podczas budowy i montażu obiektów, wykonawstwem pomiarów objętości mas, opracowywaniem planów zagospodarowania terenu oraz dokumentacją do odbioru technicznego obiektu.