Do grupy obiektów przemysłowych zalicza się wiele typów budynków, które są intensywnie eksploatowane – nierzadko w trudnych warunkach. Z tego względu przygotowanie takich konstrukcji jest dość wymagające, a proces budowy składa się z kilkudziesięciu etapów realizowanych w określonej kolejności. W jaki dokładnie sposób wznoszone są obiekty przemysłowe przez specjalistyczne firmy budowlane?

Fundamenty i ściany – jak wyglądają w budynkach przemysłowych?

Trudno wyobrazić sobie solidny i stabilny obiekt bez odpowiednio przygotowanych fundamentów. W przypadku wspomnianych budynków przemysłowych podłoże wykonuje się przeważnie w formie niekiedy dość skomplikowanych konstrukcji żelbetowych. Po stworzeniu wykopów montuje się zbrojenie, a całość wspierana jest szalunkami. Prace fundamentowe przy obiektach przemysłowych są zaawansowane głównie ze względu na metraż tego typu budynków. Często są one także wielokondygnacyjne, co dotyczy również pięter znajdujących się pod ziemią.

Konstrukcje żelbetowe fundamentów mają wpływ na wygląd i parametry całego budynku przemysłowego. Przekłada się to bowiem przede wszystkim na charakterystykę ścian. Te w przypadku budowy obiektów przemysłowych murowanych są najczęściej grubsze i większe niż chociażby przy wznoszeniu domów jednorodzinnych. Jeśli natomiast mówimy o konstrukcjach stalowych, to dobrym rozwiązaniem będą stopy fundamentowe. Nie stosuje się natomiast fundamentów płytowych – te ze względu na swoją specyfikę są lepszym wyborem do obiektów o małej powierzchni użytkowej.

Co wyróżnia obiekty przemysłowe?

Skonstruowanie budynków o charakterze przemysłowym jest uznawane za przedsięwzięcie dość skomplikowane głównie ze względu na wymiary takich obiektów. Ich powierzchnia użytkowa jest duża, a rozwiązania technologiczne dopasowuje się do specyfiki konstrukcji. Oprócz wspomnianych fundamentów niezbędne jest przygotowanie właściwie grubych ścian, izolacji, zamontowanie wszelkich elementów stolarki otworowej czy wykonanie dachu. Ten w przypadku budynków przemysłowych jest najczęściej płaski.

W trudnych warunkach eksploatacji charakterystycznych dla wspomnianych obiektów stosuje się dopasowane do typu środowiska elementy instalacji. Firma MK-Bud zajmująca się kompleksową budową konstrukcji przemysłowych jest w stanie zająć się wymienionymi już pracami, ale zadba też m.in. o montaż płaszczy ochronnych izolacji. Dzięki nim możliwe jest uniknięcie problemów chociażby z korodowaniem czy uszkodzeniem elementów rozmaitych układów narażonych na specyficzne warunki panujące właśnie w obiektach przemysłowych.