Rozpoczęcie budowy w świetle prawa zaczyna się wraz z początkiem prowadzenia prac przygotowawczych (wstępnych) na terenie budowy. Są to zarówno prace geodezyjne, jak i te z wykorzystaniem maszyn do prac ziemnych. Etap ten kończy się wraz z rozpoczęciem wykopów głównych na potrzeby prowadzonej inwestycji. Na czym polegają poszczególne prace ziemne? Jak przygotować działkę pod inwestycję budowlaną?

Od czego zaczynają się prace ziemne przy realizacji inwestycji budowlanej?

Początkiem realizacji inwestycji budowlanej jest uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń budowlanych. Dopiero wtedy mogą ruszyć prace przygotowawcze. Polegać będą one na: wytyczeniu budynku przez geodetę, niwelacji terenu, jak również zagospodarowaniu terenu na potrzeby inwestycji. Do czynności wstępnych zalicza się również wykonanie tymczasowych przyłączy. Dość duża część z nich, musi być przeprowadzona z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu budowlanego. Decydując się na wybór wykonawcy prac ziemnych, warto zatem zwrócić uwagę na specjalizację firmy wykonującej tego typu usługi. Dobrym przykładem jest firma, której właścicielem jest Alan Swat, której siedziba mieści się w miejscowości Piecki, w województwie warmińsko-mazurskim. Przeprowadza ona prace z obszaru zarówno prac przygotowawczych, niwelacji terenu, jak i wykopów pod fundamenty.

Prace ziemne na podstawie badań geotechnicznych

Prace ziemne powinny być prowadzone na podstawie wyników badań geotechnicznych. Z dokumentacji można odczytać charakter prac niwelacyjnych terenu objętego budową, jak również głębokość posadowienia fundamentów. Roboty ziemne polegające na wydobywaniu gruntu naturalnego i usuwaniu go z terenu budowy, przeprowadza się, wykorzystując do tego np. koparki, koparko-ładowarki czy wywrotki. Prowadzi się je w przypadku: budowli podziemnych, fundamentów budowli nadziemnych, kształtowania terenu i podłoża pod różne nawierzchnie, budowania instalacji podziemnych. Wymagają one niezwykłej precyzji w dzianiu i umiejętności czytania dokumentacji technicznej. To z niej można odczytać przebieg wszelkich instalacji (gazowej, wodnokanalizacyjnej czy elektroenergetycznej). Prace z użyciem ciężkiego sprzętu budowlanego, zawsze muszą być prowadzone w sposób bezpieczny i zgodny z projektem budowlanym.

Jak przygotować teren pod budowę?

Zatem, chcąc właściwie przygotować teren pod budowę, należy zadbać w pierwszej kolejności o bezpieczne przeprowadzenie prac w terenie. Mowa tu o wygrodzeniu terenu i wyznaczeniu dróg dojazdowych do budowy zgodnie z prawem budowlanym i przepisami BHP. Następnym krokiem będzie usunięcie zbędnych drzew, krzewów oraz przeprowadzenie prac niwelacyjnych. Po ich zakończeniu ekipa budowlana w razie konieczności wykonuje prace utwardzenia powierzchni gruntu (ew. wykonania drenaży). Dopiero wtedy można zająć się przygotowaniem miejsca składowego na materiały budowlane i przystąpić do wykonania wykopów pod fundamenty.

Zalety współpracy z firmą Alana Swata

Decydując się na powierzenie firmie Alana Swata wykopów pod fundamenty i innych robót ziemnych, klienci mogą liczyć na wiele korzyści. Przede wszystkim, gwarantem jest wysoka jakość usług oraz terminowe wykonanie prac. Ponadto firma Alana Swata wykorzystuje sprzęt najnowszej generacji oraz posiada odpowiednio wykwalifikowaną ekipę specjalistów, którzy dbają o detale oraz bezpieczeństwo na placu budowy.

To doskonały partner w zakresie wykopów pod fundamenty oraz innych robót ziemnych. Doświadczenie, profesjonalizm oraz indywidualne podejście do każdego klienta sprawiają, że współpraca z tą firmą to gwarancja sukcesu każdej inwestycji budowlane